Znáte tyto 4 jednoduché rady, jak vybrat LED osvětlení kuchyňské linky?

Správná zářivka pod linku je v kuchyni stejně důležitá, jako kvalitní nádobí. Nejeden kuchař by vám řekl, že jednou z nejdůležitějších věcí v kuchyni, je právě její osvětlení. Zkrátka na vaření musíte vidět. Ale jak správně vybrat osvětlení kuchyňské linky? Dnešní moderní osvětlení nabízí nespočet možností osvětlení kuchyně. Stačí si jen vybrat. Jak na to, vám pomohou 4 následující rady.

Samotné stropní svítidlo v kuchyni stačit nebude. Nejen, že světlo se pořádně nedostane pod kuchyňské skříňky, ale navíc mu cloníte a vzniká nepříjemný stín pracovní plochy. Osvětlení pod kuchyňskou linku tak nenahradíte.

1.   Zaměřte se na to, co všechno potřebujete osvětlit

Ze všeho nejdřív, ještě než začnete vybírat osvětlení kuchyňské linky, se zamyslete nad prostorem. Co všechno potřebujete osvětlit? Je to pouze pracovní plocha kuchyňské linky, nebo i dřez a varná plocha? Podle toho budete muset zvolit nejen počet osvětlení, ale také jeho sílu. Obecně platí, že zářivka pod linku by měla být co možná nejsilnější.

2.   Přednost dejte LED osvětlení kuchyňské linky

Nemá cenu se poohlížet po jiném osvětlení, než je LED osvětlení. Bez nadsázky je totiž nejlepší. Osvětlení LED technologie je až o 90 % úspornější než klasická žárovka. Navíc vám vydrží mnohem déle. Oproti klasickému světlu, které má životnost asi 1 000 hodin svícení, vám LED vydrží až 50 000 hodin svícení. To je podstatný rozdíl a důvod k tomu, pořídit si LED osvětlení pod linku. Počáteční investice je sice větší, ale velmi rychle se vám vrátí na úspoře elektrické energie.

3.   Osvětlení kuchyňské linky musí být především praktické

Samozřejmě najdete nespočet různých světel do kuchyně – úsporná, designová. Například designová LED světla do kuchyně mohou být hezká. Nicméně kuchyňskou linku si osvětlete hlavně prakticky. Prioritou je tady přirozené a silné světlo. Navíc světlo pod kuchyňskou linkou ani není vidět. Právě z toho důvodu vám postačí běžná zářivka pod linku. Instalace je navíc velmi jednoduchá a zvládnete jí svépomocí.

Dejte si pozor, aby osvětlení pod linku bylo dostatečně silné. Neměl by se vám pod rukama tvořit stín. Barvu světla volte neutrální bílou – potraviny totiž potřebujete vidět v přirozeném nezkreslujícím světle.

4.   Vyhněte se modrému světlu

Ptáte se, proč se vyhnout modrému světlu? Ano, samo o sobě modré světlo není škodlivé a ničemu nevadí. Navíc je obsaženo v přirozeném denním světle. Jenže ve večerních hodinách nám škodí. Narušuje náš biorytmus. Organismus pak neví, že je večer a netvoří melatonin – spánkový hormon. Může to mít za následek nekvalitní spánek nebo poruchy spánku. Je tak vhodné zvolit takové LED osvětlení, které má menší podíl modrého světla.

TIP: ideální LED zářivka pod linku

Pokud byste vybírali přesně podle těchto doporučení, zjistíte, že ideální je LED zářivka pod linku o délce 90 cm s výkonem 12 W. Taková zářivka je dostatečně silná, aby osvětlila pracovní plochu kuchyňské linky. Dokáže totiž silně osvětlit až 12 m2 plochy. Barva světla je navíc přirozená denní bílá. Kromě toho je tato zářivka pod linku úsporná a spadá do energetické třídy A+. Vhodná je do moderních, ale i tradičnějších kuchyní.

Nebo máte raději moderní LED pásky do kuchyně?

Pokud ale hledáte moderní LED osvětlení kuchyně, jsou dobrou volbou LED pásky pod kuchyňskou linku. Jejich výhodou je velmi snadná instalace a rovnoměrné osvětlení pracovní plochy linky. Samozřejmě nabízejí všechny výhody LED světel, jako je dlouhá životnost a úspora. Po designové stránce jsou LED pásky pod linku nejlepší volbou, protože zvlášť s hliníkovým profilem podtrhnou moderní ráz vaší kuchyně.