V případě mateřských znamének není o co stát

Téměř každý má nějaká ta mateřská znaménka. Přestože jsou tyto malé výrůstky pigmentových buněk obvykle benigní, mohou se někdy rozvinout v rakovinu kůže. Toto onemocnění, které je třeba brát vážně, se však při včasném odhalení dá většinou zcela vyléčit. Dobrá ochrana před sluncem a vyhýbání se spálení, zejména v dětství, může snížit riziko onemocnění, ale nikdy je nemůže zcela odstranit. Je proto velmi důležité nechat si mateřská znaménka pravidelně kontrolovat dermatologem. Anebo pro větší klid si lze nechat preventivně mateřská znaménka odstranit!

Maminka za ně nemůže

Mateřská znaménka jsou nezhoubné výrůstky pigmentových buněk, které se v medicíně označují také jako névy. Tyto buňky produkují kožní barvivo melanin a uvolňují ho do svého okolí. Když se shluknou ve velkém počtu, vznikne viditelný znak. Liší se velikostí, tvarem a barvou. Mohou být malé a bodové, ale i velké,vyskytovat se jako solitéry nebo ve skupinách. Některé névy jsou ploché, jiné vyvýšené. Barevné spektrum zahrnuje odstíny kůže i načervenalé nebo tmavě hnědé tóny. Zpravidla jsou symetrické, hladké, ostře ohraničené a velké maximálně pět milimetrů.

Benigní mateřská znaménka nezpůsobují bolest, nesvědí a nezpůsobují žádné další příznaky. Jakkoliv jsou ve své podstatě neškodná, existuje riziko, že se z nich vyvine zhoubný melanom, tedy černá rakovina kůže. Ohroženi jsou zejména lidé s velkým počtem mateřských znamének a pacienti s velkými, vrozenými nebo dysplastickými névy. Existuje určitý manuál, jak identifikovat potenciálně nebezpečně tvary. Varováním může být asymetrie, rozmazaná hranice, barevná rozrůzněnost, průměr a vyvýšenost. Ovšem jistější je jednou ročně si nechat zkontrolovat mateřská znaménka dermatologem. Ten dokáže u znaménka rozpoznat počínající varovné změny a v případě potřeby navrhnout a provést jeho odstranění.

Raději lékař než slunce

Existují různé způsoby, jak se znamének zbavit. Rozhodování pro pacienta není ale těžké, protože první a hlavní slovo musí mít lékař. Když vyšetří postiženou oblast kůže dermatoskopem, určí, jaká forma zákroku má v konkrétním případě smysl a jaký by měl být očekávaný efekt. Rozhodně se nedoporučuje sázet na osvědčené internetové tipy podomácku zvládnuté likvidace znamének; nedejbože se o to pokoušet na vlastní pěst bez lékařského dobrozdání.

Abychom nezabíhali do odborných podrobností, v zásadě platí, že existují dvě hlavní seriózní metody: chirurgická (založená na řezu tkáně) a laserová (tedy založená na působení paprsku). Laserové ošetření je obzvlášť šetrné, nezanechává jizvy a nemá žádné závažné vedlejší účinky. Občas se po odstranění může objevit zarudnutí a edém, obojí ovšem během několika dnů odezní. U některých pacientů se může vyskytnout dočasně hyperpigmentace neboli zvýšené zbarvení, Pokud pigment zůstane hluboko v kůži, je možná re-pigmentace, což může vyžadovat nové ošetření.

Levný laser

Při odstranění znamének cena značně variuje. Na jedné straně závisí na metodě, kterou váš dermatolog zvolí, na druhé straně hrají roli i povaha a poloha névu a samozřejmě také konkrétní sazby ordinace. Bývá do ní také započítán důkladný předoperační průzkum znaménka, aby se vyloučily jakékoliv maligní změny. Je zajímavé, že obyčejný jednoduchý řez obvykle stojí více než laserové ošetření. Při chirurgickém vynětí totiž platíte i za povinný histologický rozbor odstraněného znaménka. Se spoluúčastí pojišťovny se dá kalkulovat pouze v případě souvislosti se zhoubným onemocněním, pokud se černé skvrny zbavujete “jenom” z důvodů estetických nebo ryze preventivních, je celý účet na vás.

Jak velkou pozornosr věnujete svým mateřským znaménkům?