Polštářkový mantinel do postýlky a bezpečí děťátka. Proč by neměl chybět ve výbavě žádné novopečené maminky
V žádné výbavičce pro miminko by neměl chybět polštářkový mantinel do postýlky, který plní hned několik důležitých funkcí. Chcete-li, aby vaše děťátko bylo během spánku v bezpečí a cítilo se komfortně, můžete si takový mantinel buď sami vyrobit, nebo, pokud zrovna neoplýváte velkou zručností, zakoupit ve specializovaném obchodě. Následující článek vám poradí, podle čeho mantinel do postýlky vybírat a k čemu všemu se dá využít.
Polštářkový mantinel do postýlky – hlavní funkce
Zábrany do postýlek mají splňovat především bezpečnostní funkci. Slouží jako měkký zátaras proti nárazům, když se miminko ve spánku převaluje nebo si v postýlce hraje. Měkká výplň zajistí, že se nebouchne o dřevěnou hranu postýlky a zabraňuje také propadnutí končetin mezi tyčky postýlky či ohrádky, což může způsobit velice nepříjemná zranění. Pokud má miminko divoké sny nebo chvíli v klidu nepoleží, bude se vám tato pomůcka obzvláště hodit.
Jaký materiál je nejvhodnější
Při výběru jakéhokoliv textilního výrobku pro děti je potřeba dbát na vlastnosti použitých materiálů. Ty by měly být antialergenní a neměly by dráždit citlivou dětskou pokožku. Stejně je tak tomu i u polštářkových mantinelů. Nejoblíbenějším materiálem je 100% bavlna, která výše uvedené požadavky splňuje. Navíc se snadno udržuje a při vhodné péči má také dlouhou životnost, takže vám vydrží třeba i pro druhé nebo třetí dítě. Podobné vlastnosti má také například bambusové vlákno, avšak z této textilie se zábrany do postýlky vyrábějí jen ojediněle.
Základní typy podle provedení
Zábrany do postýlek nejsou na trhu pouze v jediné variantě. Čím dál tím častěji se můžete setkat s designovými kousky, které neslouží jen jako bezpečnostní mantinel, ale slouží navíc jako interiérová dekorace do dětského pokojíčku. V obchodech se však nejčastěji setkáte s následujícími třemi druhy provedení:
- copánkový mantinel – stylová polštářová zábrana smotaná do tvaru copu,
- dlouhé bolstery – měkce vyplněné válcové polštáře, které umístíte po obvodu postýlky,
- navazované polštáře – speciální mantinel složený z několika vzájemné navázaných polštářků, jež je možné od sebe oddělit v případě potřeby a využít jinak.
Další využití polštářkových mantinelů
Kromě bezpečnostní funkce v postýlce mají polštářkové mantinely ještě jiná využití. Ocení je například maminka při práci, kdy potřebuje mít děťátko nablízku, ale zároveň se musí věnovat nějaké činnosti. Jednoduše miminko obklopí třeba na zemi nebo na posteli touto zábranou, aby se nemohlo nikam odkulit, a může se věnovat jiným věcem. Dítě se bude cítit pohodlně a zároveň bude mít maminku na dohled, takže nebude mít strach. Zejména pro batolata, která už jsou vcelku pohyblivá a umí se přetočit na bříško, je toto skvělá pomůcka! Velice praktické jsou také například navazované mantinely, které od sebe můžete oddělit a dále využít jako klasické polštářky.
Výborně, jste na konci článku! Pokud jste došli až sem, pak už máte zcela jasno v tom, k čemu slouží polštářkové mantinely do postýlky a proč by neměly chybět ve výbavě žádné maminky. Dočetli jste se, jaká je jejich hlavní funkce, z kterých materiálů se vyrábí a v neposlední řadě, jaké typy podle provedení se na trhu vyskytují. Teď už stačí jen vybrat takový, který bude nejvíce vyhovovat právě vám.
A jakou bariéru dáváte do postýlky svým dětičkám vy? Máte zkušenost s dětskými mantinely, nebo se spoléháte na polštáře a hromadu všudypřítomných plyšáků? Dejte nám vědět v diskuzi, čemu dáváte přednost a co vám naopak nevyhovuje, jsme na vaše názory moc zvědaví.