Tipy a pomocníci pro kreativní duše

Před převratem zažívalo Česko nedostatek všeho. K dostání nebyl třeba toaletní papír, pomeranče, kvalitní šunka, obklady do koupelny, stejně tak nejrůznější oblečení. Sehnat rifle nebo pěkný svetr byl mnohdy opravdu problém. Rodiny se spoléhaly především na to, co si doma vypěstují, vyrobí atd. Ve velkém se šilo, vyšívalo, pletlo. Proto byl nedílnou součástí každé domácnosti šicí stroj, na kterém se pracovalo takřka neustále. Poté přišlo období, kdy byly ruční práce na ústupu, ale doma vytvořené výrobky zažívají v posledních létech opět velký boom. K tvoření se navrací spousta žen, pod jejichž rukama vznikají nejrůznější praktické i originální kousky.

Nalézt zálibu v šití má nespočet výhod. Nejen, že si vlastnoručně vyrobíte mnoho věcí, zároveň si cokoliv koupeného upravíte podle potřeby, ale rovněž si u ručních prací odpočinete a zapomenete na běžné starosti. Zkrátka tento koníček přináší užitek i relax. Nehledě na to, že pokud byste dokázala výrobky také prodat, můžete si jimi pěkně přivydělat.

Práci s šicím strojem si zamilujete

Pokud i vy uvažujete, že začnete doma něco vytvářet, pak zvažte nákup šicího stroje, který vám pomůže přetvořit vaše nápady ve skutečnost. Šicí stroje se hodí na výrobu oděvů pro dospělé i děti, takže můžete celá rodina nosit oblečení, jež nikdo jiný nemá. Lze jím vykouzlit vskutku krásné bytové dekorace a doplňky, kterými si zútulníte byt, případně je použijete jako dárky pro své blízké. Dále je možné pomocí šicího stroje vyrobit originální hračky pro děti a další věci. Jedinými limity jsou vaše fantazie a právě vhodný šicí stroj pro domácí nebo profesionální použití.

Jaký šicí stroj pořídit?

Dnes jsou k dostání nejrůznější typy šicích strojů lišící se funkcemi a samozřejmě také cenou. Při jeho výběru je třeba si určit, k jakému účelu stroj používat a zda s ním máte vůbec nějaké zkušenosti.

Pro začátečníky, jež budou šít občas, případně na něm provádět úpravy na oblečení apod., stačí základní model. Takový se snadno ovládá, takže se s ním naučí pracovat opravdu každý. Jeho cena se pohybuje kolem 3 000 Kč, takže nákup tohoto pomocníka nepředstavuje takovou finanční zátěž, přitom udělá velkou službu.

Velice oblíbený šicí stroj Brother KE14S pro malé i velké začátečníky je snadno ovladatelný a dobře vybavený. Cena: 2 970 Kč

Středně pokročilým doporučujeme modely obohacené o další vychytávky, jako jsou automatické navlékání nitě do jehly, automatické zapošívání, funkce automatické knoflíkové dírky, automatický odstřih nitě, sedmiřádkový podavač pro lepší podávání tkanin atd. Pokud sáhnete po takové variantě, vejdete se i do 10 000 Kč. Záleží samozřejmě na množství funkcí.

Šicí stroj Brother Innov-Is 15 nabízí jednoduchou obsluhu, tichý chod, volné rameno, funkci automatické knoflíkové dírky a v rámci testování D-test získal velice pozitivní hodnocení. Cena: 7 390 Kč

Moderní stroje dnes disponují také LCD displejem sloužícím ke komunikaci či LED osvětlením. Nicméně na trhu naleznete i daleko interaktivnější modely, se kterými si můžete troufnout i na patchwork, quiltin, vyšívání apod. Speciální overlocky, coverlocky a vyšívací stroje nabízí opravdu neomezené možnosti kreativního tvoření a představují řešení pro všechny, co propadly ručním pracím naplno.

 

Vyšívací stroj Brother Innov-ís M240ED disponuje vestavěnými vzory Disney, vyšívacím polem 100 x 100 mm,barevným LCD displej 3,7″ a automatickým odstřihem. Cena: 14 870 Kč
4-nitný Coverlock Brother CV3440 má velkou pracovní plochu, diferenciální podávání, LED osvětlení a mnoho skvělých funkcí. Cena: 12 990 Kč

Nákup šicího stroje

Při nákupu šicího stroje je potřeba si uvědomit, že jej budete užívat v řádu několika let, v podstatě může být investicí na celý život. Aby se vám jeho pořízení vyplatilo, poohlédněte se po modelu od ověřeného prodejce. Garance je totiž k nezaplacení a tu můžete očekávat v plné míře u společnosti Brother s.r.o. Nabízí nejlepší a špičkové japonské stroje, včetně servisního zázemí a dodání náhradních dílů.