Tiskněte doma kvalitní fotografie jako ve specializovaném fotolabu

Dnes se fotí díky mobilním telefonům všude a velmi často. Zdokumentovaná je každá dovolená, oslava narozenin, jenže málo z nás se už donutí k tomu si fotky zpětně prohlížet, nebo v nich dělat velký pořádek. Proto je tolik příjemné si fotky vytisknout do fotoalba nebo do rámečku na stěnu a mít všechny zážitky hned na očích. Jak ale doma tisknout fotografie kvalitně, abyste se za ně nemuseli na stěně či v albu stydět? Dnes k tomu dobře poslouží i kvalitnější domácí tiskárna. Chce to jen trochu umu a dodržet pár tipů, jak fotografie zpracovat před tiskem.

Jak dostat z tiskárny to nejlepší

Fotografie vytisknete prakticky na každé inkoustové tiskárně. I když u některých v jejich parametrech zazní, že jsou určeny k tisku textových dokumentů. Pro tisk fotografií je totiž důležité, aby měla tiskárna oddělené zásobníky na všechny čtyři barvy (černou, purpurovou, azurovou a žlutou). U kancelářských cartridgí se setkáme jen se dvěma zásobníky s černou a barevnou náplní. Pokud jsou zásobníky spojené, spotřebujete pravděpodobně jednu z barev jako první. A i když v druhé zůstane zbytek barvy, je nutné koupit celou novou cartridge.

Porozhlédněte se po speciální fototiskárně

Fototiskárny poslouží opravdovým fajnšmekrům a fotografům. Mají dva přídavné zásobníky světle azurové a purpurové barvy a někdy i zásobníky s fotografickou barvou – černou a šedou. Ty na fotografiích zajistí jemné a ostré vykreslení barevných přechodů. A neplatí zde úplně vždy pravidlo, že čím víc zásobníků máte, tím více si za výsledek připlatíte. Fotografie vzniká mícháním několika odstínů barev dohromady, a proto se spotřebuje z každého odstínu jen malé množství barvy. Útěchou je při větším množství počáteční investice u nákupu většího množství náplní to, že je nemusíte tak často měnit. Ale i profesionální fototiskárny jsou chytré stroje a u většiny z nich najdete i úsporný režim, se kterým vytisknete i obyčejné dokumenty. Jejich praktičnost a univerzálnost jim přidává na trhu na čím dál větší atraktivitě.

Tiskárna při tisku fotek hraje prim, ale…

Myslete na to, že tiskárna nespasí nekvalitní či špatně zachycenou fotografii. Jak na správný záběr vám jistě poradí v mnoha fotografických kurzech. Pak už vám pomůže jen pár tipů, jak upravit fotku v počítači. A že se čas od času nějaká chybička schová na malém displeji telefonu či foťáku se prostě stává. Vyzkoušejte si jak na základní úpravy fotografie v dostupném grafickém editoru. Existují i online verze, za které nezaplatíte ani korunu. Jedním z nich je Freefototool.cz. A některé aplikace a editory dokáží vyhodnotit kvalitu fotografie sami a na jeden klik vám ji automaticky upraví. Fotografii si tedy upravte podle svých představ.

Pečlivá kalibrace je základ

Výsledek v počítači se vám po úpravě opravdu povedl, ale z tiskárny vám vyjela fotografie, která ani zdaleka neodpovídá barevně předloze? Pak hledejte chybu v kalibraci tiskárny nebo monitoru. Způsobů, jak si nastavit správně monitor je hned několik. Internet je plný kalibračních obrazců, díky kterým nastavíte svépomocí kontrast, jas a ovlivníte i barvy. Kromě obrazců narazíte i na speciální programy. Pro ty, co chtějí mít stoprocentní jistotu výsledku existují kalibrační sondy. Ta se přikládá přímo na monitor a poradí si s ní většinou jen odborníci. Myslete na to, že monitor i tiskárna pracuje z různými rozsahy barev a nikdy se nemusí sejít v úplné shodě. Proto výsledná fotografie nemusí odpovídat obrázku na monitoru.

Na kvalitu platí ochota si připlatit

Díky pravidlu, že do tiskárny patří originální toner i fotopapíry, docílíte maximální kvality výsledku. Cena se odvíjí od každého typu a značky tiskárny. Pokud očekáváte opravdu kvalitní výstupy a tisknete fotek je poskrovnu, sáhněte určitě po originálním příslušenství.

Pokud tisknete fotky častěji, a ne zrovna pro profesionální účely, klidně se porozhlédněte na poli alternativních neboli kompatibilních náplní. Spolehliví výrobci a dodavatelé se ve většině případů zaručují za srovnatelnou kvalitu tisku při markantním snížení pořizovací ceny. Vyzkoušejte si sami, zda vám bude více vyhovovat originál nebo alternativa v každém případě se klidně poraďte na některé z prodejen distributorů náplní do tiskáren, kde vám na míru vašim požadavkům poradí.