Zatočte se stresem a užijte si Vánoce v klidu!

Ilustrační foto_imunitaDnešní doba klade na lidi mnohdy tak vysoké nároky, že se stresu nemáme možnost jen tak vyhnout. Velká většina z nás se navíc stres naučila vnímat jako nedílnou součást svého života, což je samozřejmě špatně. Permanentní stres je totiž jedním z hlavních faktorů, které mohou oslabovat imunitu, a tím i naši dobrou kondici, kterou s blížícími se Vánocemi všichni potřebujeme dvojnásob.

Nejrizikovější období je za dveřmi

Stres lze jednoduše definovat jako reakci organismu na nadměrnou zátěž, se kterou se každý den potýká téměř každý z nás. Někoho může stresovat už jen cesta autem do práce, jiného finanční nesnáze či rodinné problémy. Situací a faktorů, které nás každý den obklopují a vyvolávají stres, je tedy nespočet. S blížícími se Vánocemi se navíc míra stresu zpravidla ještě zvyšuje. Nad rámec svých běžných povinností totiž zařizujeme mnohdy nekonečnou řadu věcí, které k nejkrásnějším svátkům v roce neodmyslitelně patří. Ať už je to kvůli pečení cukroví, úklidu, vymýšlení a shánění těch pravých dárků pro naše blízké či jiným přípravám, předvánoční období je pro tělo každého člověka pořádná zátěž!

Není stres jako stres!

Určitou dávku stresu, který ovšem není spojen s negativními zážitky a netrvá dlouhou dobu, v podstatě potřebujeme. Motivuje nás totiž k lepším výkonům a pomáhá nám překonávat nejrůznější překážky, přičemž ale našemu tělu nijak zásadně neškodí. Na druhou stranu velmi nebezpečný je stav, kdy se stres v našem životě často opakuje a trvá dlouhodobě. To je totiž případ, kdy může narušit správnou funkci organismu a také jeho imunitního systému, což se může projevit stále se opakujícím nachlazením nebo dokonce chřipkou. Jak se takovému stavu a jeho negativním důsledkům bránit?

Silná imunita je základ dobrého zdraví!

Abychom se byli schopni bránit stresu, je důležité pečovat o imunitu a přirozeně ji posilovat například aktivním pohybem, kvalitním a dostatečně dlouhým spánkem nebo pestrou stravou. Kromě dodržování zdravého životního stylu a dostatečného příjmu vitamínů jevelmi důležitá i péče o duši. Proto nezapomínejte na odpočinek a relaxaci čímkoliv, co máte rádi a co vás dostává do pohody. Jestliže se i tak potýkáte s prvními příznaky oslabené  imunity, jakými je únava nebo opakující se problémy s horními dýchacími cestami, můžete v tomto náročném předvánočním období vyzkoušet doplňky stravy (např. ImunoElixeer Rapid), které jsou na akutní podporu imunitního systému přímo zaměřeny.

Jak to lze zvládnout?

Zastat všechny předvánoční přípravy bez pomoci blízkých je sice chvályhodné, ale i velmi náročné a vysilující. Pokuste se proto nadměrnému stresu, který je předním škůdcem vaší imunity, předcházet. Pomoci může několik následujících rad:

  • I NE je odpověď – nepřebírejte práci ani zodpovědnost za ostatní – pokud to samozřejmě není bezpodmínečně nutné.
  • Určete si priority a organizujte svůj čas – pokud si budete dávat nereálné úkoly, budete v neustálém stresu a nikdy nebudete spokojeni.
  • Pravidelně odpočívejte – perfektně fungují relaxační techniky jako například jóga, meditace nebo nejrůznější druhy masáží.
  • Zkuste něco nového – třeba alternativní metody, mezi něž patří homeopatie nebo akupunktura, jsou skvělí pomocníci při odbourávání stresu.
  • Zastavte se – nezapomeňte, že by Vánoce měly být svátky klidu a pohody. Vyrazte proto na vánoční koncerty, trhy nebo další akce, na kterých si nejenom odpočinete, ale navíc načerpáte tu pravou vánoční atmosféru.