Babičkovské rady na bolest v krku

tamtum verdeV zimním období jsme nejvíce ohroženi nejrůznějšími nachlazeními. Časté střídání teplot, chladná rána, únava – a bolest v krku je na světě, v tomto počasí se vyhne jen málokomu. Většina z nás se potom probudí s nepříjemným škrábáním v krku, nemůžeme polykat, jíst ani mluvit a máme pocit onoho pomyslného knedlíku v krku. Bolest v krku není nemoc, ale často je však příznakem blížícího se onemocnění, doprovodným jevem při nachlazení a angíně.

Jaké jsou příčiny bolesti v krku?

Nejčastější příčinou jsou bakteriální a virové infekce. Při škrábání v krku není nutné hned běžet k lékaři a nasazovat antibiotika. Ani není třeba propadat panice, existuje totiž řada domácích a prověřených receptů, které zarazí bolest ještě v počátku, účinně ji tlumí a posilují imunitní systém. Pomohou Vám dostat se tak zpět do formy. Domácí recepty babiček jsou leckdy daleko přínosnější než polykání hromady širokospektrých antibiotik.

Vyzkoušejte babičkovské rady

Vyzkoušet můžete zábal, doporučovaný a léty prověřený je zapařovací Priessnitzův obklad, který napomáhá lepšímu prokrvení a tím urychluje hojení. Stačí namočit spodní vrstvu, přidat igelit a nahoru hřejivou teplou suchou vrstvu. Naše babičky také využívaly spousty tipů z domácí lékárny. Důležitá je hydratace organismu – dostatek tekutin, především bylinkových čajů s medem, příznivé účinky má lipový květ, bez, heřmánek, šalvěj, jitrocel či mateřídouška, dále hodně minerálek a vody, vhodné jsou také teplé polévky, které podpoří pocení. Pomáhá rovněž kloktat směs z půl lžičky soli a dvou deci vlažné vody.

Zkusit můžete i nejrůznější bylinky a potraviny, které vyléčí všechny neduhy a s bolestmi si hravě poradí. Osvědčené jsou cibule, česnek, jitrocel, med, zázvor či echinacea. Nezapomeňte na dostatek vitaminu C, který je hojně obsažen v šípkách, rakytníku či citrusových plodech. Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku, aby Vaše tělo mělo dost síly se bacilům bránit.

A když tyto rady nezabírají…

Pokud bolest v krku přetrvává, obstarejte si dezinfekční hojivé pastilky a protizánětlivé spreje, které okamžitě zmírní potíže. Jestli ani ty nezaberou, nezbývá Vám než navštívit lékaře