Víte, jak vykročit do společné domácnosti pravou nohou?

Ilustrační foto_partneři náhledRádi byste posunuli váš vztah zase o krok dopředu, a proto uvažujete o společném bydlení? Na to, kdy toto důležité rozhodnutí učinit, asi neexistuje žádné univerzální pravidlo. Ať už jste spolu sotva měsíc nebo tvoříte pár několik let, máme pro vás několik rad a tipů, díky kterým nebude společné soužití znamenat začátek konce vašeho vztahu.  

Co je moje, není tvoje

Do osobního prostoru každého patří různé věci, které tvoří naši intimitu. Ať už je to zubní pasta, oblíbený hrníček nebo něco jiného, o co se s partnerem prostě nechcete dělit, řekněte mu to, aby kvůli tomu nenastal zbytečný problém. Všichni máme rádi svoje soukromí, a pokud to řeknete v klidu hned na začátku, určitě to pochopí.

Na všechno můžete být dva

I přesto, že je úklid vaším koníčkem a chcete být dokonalá hospodyňka, která vše stihne s úsměvem na tváři, přesto není špatné se s partnerem domluvit na rozdělení alespoň základních domácích prací. Věřte, že v době, kdy budete mít spoustu pracovních povinností nebo až přibudou starosti o děti, tuto pomoc velmi oceníte. Pak vám totiž uleví třeba „jen“ to, když partner dojde s košem, občas vyluxuje a večer sklidí nádobí ze stolu.

Jako od maminky

„Ty knedlíky byly skoro jako od maminky!“,„Maminka mi ale ponožky do šuplíku skládala jinak…“ Připomíná vám to něco? Při takovýchto větách si často připomínejte, že si každý nesete do společné domácnosti něco z prostředí, ve kterém jste vyrůstali, a změna návyků vštěpených od milovaných maminek je mnohdy běh na dlouhou trať. Buďte proto opatrní a nesnažte se partnera hned první den měnit k obrazu svému a spíše mu lehce připomeňte, že nejste jeho maminka.

Koš na špinavé prádlo je důležitý člen vaší domácnosti

I když roh ložnice, koupelna pod umyvadlem nebo místo pod postelí může na první pohled vypadat jako dokonalý prostor pro odklad špinavého prádla, nemusí to být tak úplně pravda. Proto i přes to, že se koš na špinavé prádlo může jevit jako zbytečnost, partner by měl vědět, kde by ho ve vaší domácnosti měl hledat. J

Kdo bude platit?

Společný život může, ale nemusí být financován jako vaše první večeře, a proto řešení finanční stránky vašeho vztahu byste neměli odkládat. Někomu vyhovuje společný účet, jiným zase to, že každý si vše platí sám. Vedle běžných nákladů je dobré objasnit i financování větších investicí, jako je rekonstrukce či koupě auta. „Pokud nemáte úspory, ale chcete všechno hradit společně, některé společnosti vám, jako páru, dokonce nabídnou výhodnější podmínky úvěru. Jde o tzv. partnerské půjčky, díky kterým dosáhnete ve dvou na nižší úrok a můžete si společně půjčit více peněz,“ radí Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis.

Prostor pro maminky

Přijdete z práce, doma je uklizeno a z kuchyně voní vaše oblíbené jídlo a vy si v duchu nemůžete vynachválit, jak skvělého partnera máte? Pozor! I tohle může mít háček. Nepostaral se o ni totiž on, ale jeho maminka! Pokud vám tedy není jedno, kdo se stará o vaši domácnost, ujasněte si s partnerem, jaké pravomoci náleží jak vaší, tak i jeho mamince ve vašem společném bytě.

Připravte se na nové situace

Pokud začínáte žít ve vaší první společné domácnosti, počítejte s tím, že spolu budete muset řešit i situace, které by vás dřív ani nenapadly, nebo byly tabu. Hrát si na partnera „pohodáře“ nikdo nevydrží věčně, a proto se připravte na to, že vaše polovička může být v krizových situacích pořádný „nervák“.

Mluvte o tom, co vám vadí

Pokud nemáte s partnerem domluvené signály, jak na sobě navzájem poznat, co se komu nelíbí a co si o některých věcech myslíte, mluvte o tom raději hned. Snažte se domluvit na tom, v čem může ustoupit on, v čem zase vy, a kde naopak budete muset udělat kompromis.