Víme, jak na last minute, aneb 8 chytrých tipů

Zájem o dovolenou na poslední chvíli neustále roste. Nic neplánovat, během pár dnů, někdy i během jednoho dne, se sbalit a prožít pohodovou dovolenou, to je stále oblíbenější způsob strávení dovolené. Velkým lákadlem je ušetřit na dovolené alespoň nějakou korunku. Tento typ zájezdů nabízí snad všechny cestovní kanceláře. Ceny jsou v řádu o 10-50 % nižší, přičemž podmínky jsou naprosto stejné jako u katalogových zájezdů, které je potřeba zamluvit dopředu. Poradíme vám, na co myslet při výběru last minute, neudělat chybu a nic nezapomenout.

1. Nečekejte cenu zájezdu „za babku“

Nečekejte na to, že pár dní před termínem odletu se cena zájezdu sníží až drastickým způsobem. Mnozí z vás totiž mohou mít o last minute nesplnitelné představy, zejména ve spojitosti s cenou. Jak už bylo řečeno, obvykle se slevy pohybují od 10 % do 50 %. Nejvýraznější slevy bývají u zájezdů z vyšší cenové kategorie v luxusnějších hotelích, avšak mnohým z vás mohou připadat stále vysoké. Jenže právě na takové dovolené můžete ušetřit nejvíce. Týdenní last minute zájezd lze sehnat za cenu okolo 6 tisíc Kč. Cena se samozřejmě odvíjí od mnoha faktorů, kterými jsou např. destinace, způsob dopravy, strava, ubytování, termín zájezdu, počet dnů apod. V porovnání s katalogovou cenu je last minute v každém případě výhodnější. A nejnižší cena je vždy opravdu na poslední chvíli.

2. Porovnejte nabídky

Oproti dřívějším dobám je možné last minute zájezdy vybírat z mnohem širší nabídky. Se slevou se můžete podívat do všech možných míst po celém světě, v podstatě v jakémkoli ročním období, nikoli pouze během letní sezóny. Orientace v takto rozsáhlé nabídce může být poměrně složitá. Velice dobře se však vybírá dovolená skrze internetové portály a webové stránky cestovních kanceláří. Zde máte možnost zadat vámi požadovaná kritéria zájezdu a velice rychle získat nabídky dovolených odpovídající vašim představám. Udělejte si čas a projděte si více nabídek.

3. Reagujte rychle

Úskalím last minute dovolené je však risk, zda ještě budou nebo nebudou volná místa. Ty nejlepší nabídky jsou často velice rychle pryč. Počkejte si na ten správný last minute, ale zároveň moc dlouho s nákupem neotálejte. Rozhodujte se rychle a včas. Je totiž možné, že o svou vysněnou dovolenou přijdete.

4. Zkuste super last minute

Last minute dovolená je levnější, ale ještě levnější může být super last minute. To obnáší objednání dovolené jen pár hodin před odjezdem či odletem, takže je třeba mít sbalený kufr a pevné nervy. Do posledních hodin totiž ani nemusíte vědět, ve které destinaci vlastně dovolenou v zahraničí strávíte. Za toto čekání však zaplatíte méně, což je rozhodně příjemnou odměnou. V tomto případě musíte mít ihned po ruce platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

5. Zjistěte si, zda je cena last minute konečná

Při výběru last minute dovolené se jednoznačně často řídíme podle ceny. Pokud se pro nějaký zájezd rozhodnete, ověřte si, zda jsou do ceny zahrnuty veškeré taxy, strava, ale třeba také to, zda si nebudete muset doplatit za klimatizaci, výhled na moře, povlečení apod.

6. Při výběru cestovní kanceláře buďte opatrní

Jistě jste již slyšeli o úpadku mnohých cestovních kanceláří. Až si budete vybírat dovolenou, vybírejte rovněž důkladně cestovní kancelář, skrze kterou na dovolenou pojedete. Ověřte si, zda je vámi vybraná cestovka pojištěna proti úpadku. Požádejte o certifikát, kterým by se měla cestovní kancelář prokázat. Vyhnete se tak nepříjemným situacím, i propadnutí peněz.

7. Vyřízení dokumentů, dokladů

Od zaplacení last minute zájezdu a do odjezdu nebo odletu uplyne obvykle jen krátká doba. Jestliže budete čekat i vy na last minute, pak si předem vyřiďte veškeré potřebné dokumenty, jako je např. cestovní pojištění, zajištění letenek. Zejména prověřte platnost občanského průkazu nebo cestovního pasu, abyste v případě neplatnosti měli ještě čas na vyřízení nového dokladu.

8. Prostudujte cestovní smlouvu

Nad cestovní smlouvou se již málokdo zastavuje, protože se už můžete vidět někde na pláži u moři. Tu si však před podpisem přečtěte a pečlivě prostudujte. Cestovní smlouva by měla obsahovat jméno klienta a název cestovní kanceláře, také místo zájezdu včetně názvu hotelu, druh stravy, dopravy, případně i další služby. Jestliže vám ve smlouvě cokoli chybí, nebojte se požádat o doplnění, ať už jsou vaše požadavky sebevíce speciální, např. pokud si přejete výhled na moře, stravu pro celiaky, pokoj v klidnější části hotelu apod.

Zdroj fotografie: www.newtravel.cz