Věděla jste, že v nepříznivých situacích lidem pomáhá žvýkání?

Určitě se vám čas od času stane něco nemilého. V tu chvíli jste rozhozená, nazuřená a nervy máte na pochodu? A přemýšlela jste nad tím, co vás v takové situaci zklidní? Pakliže něco takového u vás funguje. Zajímalo by vás, jak se lidé obecně ukliňují, když se jim přihodí nějaká nepříjemná situace a co by mohlo pomoci případně i vám? Podle nejnovějšího průzkumu, který se snažil zjistit odpověď na tuto otáku, vyplývá, že lidí velmi často sáhnou po žvýkačce. Dokonce více než tři čtvrtiny respondentů odpovědělo, že žvýkání jim někdy dokázalo pomoci v tom, aby opět našli ztracenou rovnováhu, když jim kupříkludu ujede autobus, stojí dlouhé fronty nebo se potká situace, kterou potřebují rozdýchat.

S nepříjemnými situacemi se můžeme potkat každý den

Jistě to znáte i vy! Přímo před nosem vám ujede autobus nebo tramvaj, v obchodě se vám rozsype kabelka, když hledáte peněženku, před autem zase když neumíte najít klíče apod.Toto je jen pár situací, které potkávají snad každáho z nás, a kterým se bohužel často ani nevyhneme. Z průzkumu*, který realizovala značka Airwaves, bylo zjištěno, že lidé si našli různé způsoby, díky kterým se vypořádají s každodenními nepříjemnostmi, jež je dokáží vyvést z míry. Jedním z těchto způsobů je právě i žvýkání.

Na nervy zvýkačka

Pojďme si výsledky průzkumu přiblížit více. Celých 78 % lidí již zažilo situaci, kdy jim žvýkačka pomohla rozdýchat nepříjemnou situaci a zmírnila tak pocuchané nervy, 63 % dotazovaných dokonce uvedlo, že jim pomohla opakovaně. 45 % respondentů vypovědělo, že jakmile  zmoknou cestou na zastávku, „do pohody“ se nahodí, když si vezmou žvýkačku. Výsledky tedy ukazují, že lidé žvýkání oceňují a jsou si vědomi benefitu v podobě uklidňujícího vlivu a patřičně jej využívají.

Co nás nečastěji rozhodí?

Jistě vás bude také zajímat, s jakými situacemi se potkáme nejčastěji a jak je vnímáme. Průzkum ukázal, že více než polovině respondentů nejčastěji ujede rovnou před nosem MHD. Podle odpovědí se takto děje minimálně jednou týdně. Podle průzkumu lze tvrdit, že jsme velice citliví, na fronty v supermarketech, které doslova nesnášíme. Přitom se dělíme se na dva tábory. Podle toho, jak sec ítíme v dlouhé frontě. 38 % respondentů je při čekání v dlouhé frontě naštváno a 10 % přímo nepříčetných. Druhá polovina, konkrétně 47 %, se snaží frontu ignorovat a připouští, že občas je to nutnost.

Moc dobře znáte, když vám ujede MHD před nosem?

Ať už spadáte do první či druhé skupiny, není na škodu mít žvýkačky vždy po ruce. Žvýkání vám pomůže zmírnit nervové napětí a lépe rozdýcháte danou situaci. A sama víte, že vás může potkat skutečně kdykoli, téměř na každém kroku.

...rozdýchejte každodenní nepříjemné situace se žvýkačkou, která zmírní napětí.

* Průzkum byl provedený v září 2013 na vzorku 304 respondentů formou elektronického dotazníkového šetření.