Udržujte svůj dům v čistotě. Vhodným výběrem materiálů si práci ulehčíte

Jenom si představíte dřinu spojenou s podzimním úklidem domu, a už vám stojí všechny vlasy hrůzou? Pokud se při zařizování interiéru zaměříte na výběr materiálů s ohledem na náročnost údržby, při úklidu a čištění se moc nezapotíte. Budete-li navíc běžnou údržbu domu provádět pravidelně, nemusíte mít z většího sezónního úklidu obavy.

Základem je pravidelný úklid

Nenechávejte úklid svého domu až na chvíli, kdy je špína pevně usazená a nečistoty na pohled viditelné. Udělejte si z úklidu domu rutinu a vytvořte si seznam všech činností, které byste měli provádět každý týden, měsíc nebo třeba čtvrtrok.

Opravdu nestačí, když občas zametete a umyjete podlahu a otřete prach z nábytku. Nejnáročnějším prostorem na údržbu je ve většině domácností koupelna, a to zejména ta, kde je příliš tvrdá voda. Skvrny od vodního kamene se usazují na obkladech, dlažbách, sprchových zástěnách, vaně a dalším sanitárním vybavení.

Vyberte si podlahovou krytinu nenáročnou na údržbu

Při zařizování nového domu věnujte čas pečlivému výběru podlahové krytiny. Nezaměřujte se jen na vzhled, ale také na náročnost údržby. Například klasické laminátové podlahy nejsou odolné vůči vodě a vlhkosti, a tak by se měly po mytí ihned otřít dosucha. Jiným materiálům (třeba keramické dlažbě nebo vinylu) voda nevadí, a tak ji můžete při čištění používat ve větší míře.

S výběrem vhodné podlahy a dalších materiálů vám pomůže architekt nebo bytový designér. Podle interiérové designérky Gabriely Novákové nejde primárně o barevnost materiálů, ale o funkčnost. „Architekt či designér by měl znát vlastnosti jednotlivých materiálů, jak materiály pracují a budou vypadat za 5 či 10 let,“ upozorňuje.

Čištění spár v koupelně dá pořádně zabrat

Je vaší noční můrou čištění spár v koupelně? Pak si rozhodně pořiďte velkoformátové keramické dlažby a obklady, u kterých je díky velké ploše materiálu počet spár minimální. Také se vyhněte obyčejné bílé spárovací hmotě a pořiďte si šedou nebo jinak zbarvenou, u které budou nečistoty a změny odstínů méně viditelné. Opět platí, že čím častěji budete spáry udržovat v čistotě, tím méně času vám čištění zabere.

Zaměřte se na detaily

Při úklidu domu myslete i na drobné konstrukční prvky a detaily, které nejsou na první pohled až tak viditelné. Pravidelně udržujte prostor nad horními skříňkami kuchyně a nezapomínejte na úklid parapetů. Pořiďte si odolné vnitřní parapety z kamene, které budou vypadat honosně a jen tak nezmění svůj vzhled. Jinak je tomu u levnějších bílých parapetů z plastu nebo dřevotřísky. Jejich pohledová strana se může jednoduše poškrábat a znečistit, špína se pak drží zejména u typů se zdrsněným povrchem.

Pokud budete dům pravidelně udržovat v čistotě, budete mít se sezónním velkým úklidem minimum práce. Nezapomeňte, že výběr materiálů a typů povrchů do velké míry ovlivní, jak moc bude údržba náročná.