Podle čeho vybírat kvalitní LED žářivkové světlo?

Moderní LED zářivky dnes nahrazují zastaralé zářivky, které se ale v domácnostech ještě stále objevují. Ještě více jsou zastoupeny v kancelářích a průmyslových prostorách, kde se zářivky o to více používaly. Určitě si ještě pamatujete blikání starých zářivek při zapnutí a kmitání světla. Dnešní LED trubice jsou technologicky úplně jinde. Ukážeme vám, jak si vybrat kvalitní LED zářivky.

Proč vyměnit staré zářivky za nové LED zářivky?

Tím hlavním argumentem, proč se vyplatí nové moderní LED zářivky je úspora. Představte si, že za energii, kterou spotřebujete za osvětlení, zaplatíte až o 78 % méně. Opravdu, dnešní LED zářivková svítidla jsou energeticky úsporná a spadají do energetické třídy A+. Stejně tak je několikanásobně delší jejich životnost. Vydrží totiž až 50 000 hodin svícení.

  • Nevadí jim ani časté zapínání a vypínání.
  • Při zapnutí neproblikávají.
  • Během svícení nedochází ke kmitání světla.
  • Jejich provoz je zcela bez starostí.

Podle čeho vybírat kvalitní LED zářivkové světlo

Existuje hned několik kritérií, podle kterých vybírat LED zářivky. Jednak samozřejmě záleží, kam budete zářivku montovat, co bude osvětlovat. Ale třeba také to, k čemu bude sloužit? Podle toho se může lišit třeba délka zářivky, stejně jako barva světla.

Rozměr LED zářivky a patice

Délka LED zářivkového světla je standardizovaná, a to 60 cm jako nejkratší varianta, LED zářivky 120 cm jako střední varianta a 150 cm jako nejdelší. Nejoblíbenější jsou bezesporu LED zářivky 120 cm. Patice (kovové elektrody) jsou také standardizované a nejčastěji se setkáte s označením G13 pro LED trubice T8 o průměru 26 mm a G5 pro LED zářivky T5 o průměru 16 mm.

Barvu světla zvolte podle účelu osvětlení

Barvou světla LED zářivky myslíme chromatičnost. Rozděluje se do tří podle rozmezí Kelvinů. Platí, že čím více Kelvinů, tím je světlo více bíle až přecházející v modrou. Takové světlo je vhodnější spíše na práci.

  • Teplá bílá (2 700 až 3 500 K) je typická svou žlutou barvou. Barva světla nejvíce připomíná klasické vláknové žárovky. Použití je libovolné, vhodné spíše do prostor, kde chcete odpočívat, číst si a relaxovat. Tedy například do obývacích pokojů, ale i do ložnice.
  • Přirozená bílá (4 500 K až 6 500 K) se zároveň označuje jako denní bílá. Nejvíce připomíná přirozené denní světlo, a proto je vhodná zejména jako osvětlení pracovních ploch, pracoven, kanceláří nebo obchodů.
  • Studená bílá (6 500 K až 9 000 K) je bílá přecházející až do nádechu modré. Používá se jako osvětlení dílen, skladů nebo garáží. Někdy se s ní také setkáte například uvnitř ledničky – působí totiž antibakteriálně a prodlužuje tak životnost potravin.

Stmívatelné LED zářivkové světlo

Zvážit byste také měli, jestli potřebujete nějak regulovat intenzitu světla. Výkonná zářivka je vhodná například na práci, ale co když později chcete mnohem slabší světlo? Vhodné jsou proto zářivky stmívatelné, u kterých můžete pohodlně regulovat intenzitu osvětlení.

Příkon LED zářivky

Rozhodující je také příkon neboli spotřeba. Vyjadřuje okamžitou spotřebu elektrické energie. Liší se především podle velikosti LED trubice, menší zářivky 60 cm mají příkon typicky od 6 do 11 W, kdežto LED zářivky 120 cm už průměrně 18 až 20 W. Podle příkonu si pak můžete vypočítat, kolik LED zářivka spotřebuje elektrické energie za hodinu. Je to ovšem jen zlomek oproti klasické žárovce.