Byty v Praze 5 – tato lokalita příjemně překvapí

Byty v Praze 5 – tato lokalita příjemně překvapí

Zvažujete-li trvalý nebo přechodný byt v Praze 5, přečtěte si stručný seznam její občanské vybavenosti, ať víte, co vám tato čtvrť krom bydlení nabízí. Soustřeďte se na dostupnost městské dopravy, nákupních zón, lékařské péče a obzvlášť v Praze pamatujte i na blízkost přírody. Máte-li rodinu, ověřte si dostatek školských zařízení a dalšího vyžití pro děti.

Byt v Praze 5 a jeho dopravní dostupnost

Do této městské části patří Smíchov, Hlubočepy a slavný Barrandov. Také sem spadají Zlíchov, Radlice, Košíře, Motol a Jinonice. Katastrální území Prahy 5 zahrnuje ještě pár bloků na Malé Straně a kousíček Břevnova. Do centra vás odveze žlutá linka metra B a hned u zastávky Anděl můžete nastoupit také do tramvají číslo 1, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 17, 20 a 25. Z autobusového nádraží Na Knížecí kousek od stanice metra Anděl odjíždí příměstské i dálkové linky. Co se železnice týče, disponuje Smíchov nádražím a dále na trase jsou lokální vlakové zastávky Praha-Jinonice, Praha-Cibulka, Praha-Stodůlky, Praha-Žvahov a Praha-Hlubočepy.

Příroda, zábava, nákupy

Dechberoucí scenérie ukrývá kaňon známý jako Přírodní rezervace Prokopské údolí. Ve zdejších vápencových skalách byly objeveny kostry pravěkých zvířat. Za trilobity se můžete vypravit do Barrandovských skal v Hlubočepích. Další park zvaný Kalvárie se nachází přímo v Motole a stín stromů naleznete také v Přírodním parku v Malé Chuchli. Děti zde potěší zookoutek a sportovci zas uvítají venkovní posilovnu.

Zahrada Kinských s muzeem

Romantickou procházku v anglickém parku okolo letohrádku Kinských můžete spojit s národopisnou prohlídkou národopisného muzea. Vystavují tam lidové kroje a některé expozice mapují staročeská řemesla včetně tradičního venkovského života.

Rozhledna Cibulka

Celoročně přístupná vyhlídková věž v Košířích je postavená ve stylu hradní zříceniny. Z jejího vrcholu se můžete potěšit výhledem na Motol, Řepy a Kotlářku.

Koupaliště – Barrandov a Radotín

K celoročnímu plavání slouží aquapark na Barrandově. Najdete tu brouzdaliště pro mrňata, tobogány, vířivky, divokou řeku s protiproudem i klasický plavecký bazén. Během letních měsíců stojí za návštěvu přírodní koupací jezero v Radotíně, kde nechybí občerstvení, převlékárny, sprchy, hřiště, toalety, parkoviště ani louka na opalování.

Historický vláček

Vyhlídkové jízdy pražským motoráčkem po trati 122 lze využívat celoročně vždy o víkendech a státních svátcích. Během projížďky spatříte Vyšehrad i Pražský hrad, projedete Smíchovem a dál budete pokračovat přes viadukt v Hlubočepích, kolem skal na Žvahově až do Přírodního parku Košíře – Motol.

Za nákupy

Luxusní obchodní centrum stojí přímo u stanice metra Anděl. Nákupní pasáž doplňuje zábavní sektor s multikinem, restauracemi a hlídaným dětským koutkem. Další nákupní zóny jsou v Galerii Butovice a na Zličíně. Běžné nákupy potravin v blízkosti domova umožňuje také síť menších prodejen.

Vzdělání malých i větších dětí

Pokud vaši rodinu láká vlastní byt v Praze 5, nebudou to mít ratolesti do školních lavic daleko. Nejmenších se ujmou zdejší mateřské školky, zatímco o výuku starších děti se postará některá z místních základních škol. Studenti mají na výběr z několika gymnázií a vysokoškolské tituly mohou získat na Vysoké škole podnikání a práva nebo na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů. Užitečné vzdělání získají též na soukromé Vysoké škole zdravotnické v Duškově ulici.

Lékařskou péči jistí v Motole a Na Homolce

V případě úrazu či nemoci disponuje Praha 5 vyhlášenou fakultní nemocnicí v Motole a pacienty ošetří také nemocnice Na Homolce.

Koupě bytu v Praze 5 není levná záležitost. Pokud vám tato část hlavního města vyhovuje svou občanskou vybaveností, dostatkem zeleně a dopravním spojením, rezervujte si tu pokoj v hotelu či penzionu. Uvítáme, když nám pak dáte v komentáři vědět, jak se vám pobyt na zkoušku osvědčil.