Tipy pro kouzelné Vánoce: Obklopte se dekorativním osvětlením

Vánoce se den po dni blíží a s nimi přichází jeden z nejkrásnějších časů v roce. Města, vesnice, zahrady a domy se rozzáří nádhernými světly všemožných barev. Tato atmosféra je neskutečně kouzelná a dokonale navodí ducha svátků klidu a pohody. Už pomalu plánujete, jakou vánoční výzdobu si připravíte letos doma?

Inspirujte se našimi tipy na trendové dekorativní osvětlení a popřemýšlejte, jaký koncept zvolit. Vypočítejte si, kolik metrů světýlek budete potřebovat, kde všude jej umístit, jakou barvou zvolit apod. Až všechny vánoční světelné dekorace připravíte a rozsvítíte, všichni doma podlehnete zázračné náladě nadcházejících svátků.

Variant je nespočet

Osvětlení vytvoří z vašeho domova opravdový ráj. Možností, jaké druhy pořídit, jsou neskutečně pestré. Univerzální jsou dlouhé světelné girlandy a řetězy s diodami, jež jsou k dostání v různých délkách, barvách a počtu žárovek. Oblíbené jsou i jiné tvary, např. srdíčka, hvězdičky, zvonečky, stromečky apod. Toto venkovní vánoční osvětlení se skvěle hodí na prosvícení stromečků a keřů. Olemovat jím lze také dům, okna, pergolu, zábradlí či jinou stavbu.

Naprosto luxusní je vánoční osvětlení rampouchy. Rampouchy dokonale korespondují se zimním časem, ačkoliv venku mrznout nemusí. Skvěle vypadají zavěšené pod střechou okolo domu, kde budou působit velmi přirozeně. Když se k tomu přidají světelné efekty typů stékajícího světla, pomalé záře, jiskřivého blikání a podobně, budete si moci užívat pohádkové a mrazivé Vánoce o to více.

Trendovou záležitostí je vánoční osvětlení napájené tužkovými bateriemi, které je naprosto flexibilní. Doladíte jimi různorodé dekorace, ať už to jsou truhlíky, květináče apod. Nádherně vypadají lucerny, svícny a skleněné nádoby, do kterých tento typ stačí jen vložit. Velice efektivní, přitom jednoduché. A co je největším plusem? Nepotřebujete přístup k elektrické síti. Každé aranžmá či předmět ozvláštněný těmito světýlky získá daleko svátečnější atmosféru. Nehledě na to, že se jedná o estetické řešení, protože nikde kolem domu vám nepřekáží případný kabel, který byste za jiných okolností museli použít, abyste se dostali k proudu.

Teplé vs. studené světlo nebo jinou barvu?

Dilema může nastat nejen v případě výběru vhodného typu osvětlení, ale také v rámci rozhodování o barvě žárovek. Na trhu seženete varianty v různých odstínech, nicméně moderní formou je neutrální bílý tón, který se hodí vždy a všude. Volit je možné teplé nebo studené provedení vytvářející lehce odlišný efekt. Teplé světlo je o něco útulnější, zatímco odstín studený je zářivější a modernější. Může působit chladnějším dojmem, ale o to v podstatě v zimě jde. Záleží na vašich preferencích, který tón je vám bližší. Krásně vypadá i vzájemná kombinace. Pakliže se vám líbí jiné barvy, zkuste se držet při zemi a používejte pouze jeden odstín, ať vaše vánoční výzdoba nepůsobí až moc kýčovitě.

Dekorativní osvětlení je úsporné

I u těchto dekorací je třeba klást důraz na úsporu elektrické energie. Přece jen bude zapnuté velkou část dne. Dobrou volbou je vánoční LED osvětlení, protože LED diody jsou vysoce úsporné. Neobsahují ani jedovatou rtuť, takže jsou světýlka rovněž bezpečná. Výhodou je také fakt, že nevytváří teplo, takže se o žárovky nespálíte a zmírníte riziko případného vznícení osvětlených předmětů.

Dekorativní osvětlení se řadí k těm nejkrásnějším vánočním doplňkům. Už i vy si nyní lépe představíte vaši letošní výzdobu? A pokud Vánoce milujete a nechcete přípravu na ně podcenit, ještě na závěr přidáváme recepty na vánoční cukroví. Vyzkoušejte něco nového!