Správný polštář vás zbaví bolesti krční páteře, hlavy i projevů alergie

Problémy se spánkem, bolesti zad nebo hlavy často řešíme výměnou matrace. Pomysleli jste ale někdy na to, že by možná stačila i menší investice? Kvalitu spánku totiž stejnou měrou ovlivňuje i váš polštář. Víte, jak jej vybrat, aby se vám spalo lépe?

Výběr polštáře je věda. Musíte si předem rozmyslet hned několik věcí, které mají zásadní vliv na kvalitu vašeho spánku:

 1. Velikost a tvar polštáře
 2. Polohu, ve které nejčastěji spíte
 3. Náplň polštáře
 4. Zdravotní problémy, které vás trápí

Větší neznamená lepší

Základní chyba, které se lidé dopouštějí, je koupě velkého polštáře v rozměru 70 × 90 cm, na které jsou zvyklé od dětství. Ten ale není ideální pro zajištění rovné polohy páteře při ležení na boku. To zvládne jen malý polštář končící těsně u ramen.

Vybírejte podle polohy spánku

Který typ polštáře je pro vás ten pravý? Rozhodujte se podle vaší oblíbené spánkové polohy.

 • Na boku – vybírejte mezi anatomickými polštáři, které jsou vysoké a tvrdé. Musí poskytovat adekvátní oporu hlavě a krku a odlehčit zatížení šíjových a krčních svalů.
 • Na zádech – páteř v přirozeně zakřivené poloze a vhodnou oporu zajistí vyšší, středně tvrdý anatomický polštář.
 • Na břiše – pořiďte si nízký, měkký polštář klasického tvaru, jinak budete páteř během spánku zatěžovat velkým záklonem.
 • Časté střídání poloh – potřebujete přizpůsobivý polštář hodící se pro všechny polohy, ideálně středně měkký i středně vysoký, s pevnou, ale pružnou náplní.

Líná pěna, peří nebo kuličky?

Která náplň polštáře je pro vás ta nejlepší?

 • Líná pěna – nejlepší náplň každého anatomického polštáře. Reaguje na tělesnou teplotu, díky které měkne a nevyvíjí žádný tlak na krční páteř. K dostání jsou buď anatomické polštáře z 1 kusu pěny, nebo ve formě náplně z kousků pěny.
 • Drť z polyuretanových pěn – polštáře vyplněné drtí se velmi rychle deformují a náplň v nich se nepříjemně shlukuje.
 • Prachové peří – polštáře s peřím vydrží velmi dlouho pěkně nadýchané. Pokud ale máte alergii na roztoče, raději se jim vyhněte.
 • Spánkové kuličky – jde o kousky polyesterových vláken nahrazujících peří. Polštář s touto náplní můžete prát v pračce, nezadržuje vlhkost a dobře schne.

Vhodný polštář uleví zdravotním problémům

Jste alergik nebo astmatik? S výběrem vhodného polštáře vám poradí váš lékař nebo lékárník. Vyhněte se peří, vybírejte naopak z antibakteriálních pěn, mikrovlákna nebo syntetiky. Ideální jsou pro vás lůžkoviny s aloe vera nebo speciální antialergickou úpravou.