Skvělé vychytávky pro jarní úklid vašeho šatníku

uklízeníPotřebuje váš šatník trošku provzdušnit a srovnat? Jarní měsíce jsou přímo ideální dobou pro takový úkol. Inspirovali jsme se světoznámou odbornicí na úklid Marií Kondo a pustili jsme si do skříně jarní vítr. Vyzkoušejte to také, objevíte zapomenuté kousky a uděláte místo novým. Sezóna jaro/léto volá!

Triky podle Marie Kondó

Vyhraďte si na úklid dostatek času, nejedná se o obyčejný malý úklid, ale o opravdu velký, důkladný úklid. Zabere více než hodinu, zato vám ušetří čas, který byste strávili v následujících týdnech dalším drobným, částečným poklízením. Nejdřív to bude zábava, paradoxně si hned ze začátku uděláte v bytě obrovský nepořádek. Všechno oblečení vyházejte ze šatníku ven na jednu velikou hromadu. Každou věc si pak vezměte do ruky a zeptejte se sami sebe, jestli vám tato věc dělá radost. Je důležité, jestli se jedná o kousek, který rádi nosíte, nestačí, že se vám to líbí. Pokud je odpověď ne, okamžitě bez dalšího přemýšlení dejte věc stranou. Neexistuje žádné „kdyby“, „ ani“, „až“.

Co s vytříděným oblečením?

Chcete smysluplně využít i oblečení, které jste ze svého šatníku vyřadili? Oblečení můžete darovat různým charitativním organizacím, které pořádají pravidelné sbírky. Ve většině měst jsou také umístěny kontejnery na oblečení. Lokální charitativní organizace pak věci z kontejnerů rozdělují potřebným. Na oblečení, které už nebudete nosit, můžete dokonce i něco vydělat. Zkuste jej například prodat na internetových portálech, které fungují jako online second handy. Využít můžete také tzv. shwoppingu, který je u nás stále populárnější. Princip je jednoduchý. Přineste do svého oblíbeného obchodu s oblečením staré kousky ze svého šatníku a na základě počtu kusů vám bude vyčíslena sleva z příštího nákupu. I takto sesbírané oblečení putuje na dobrou věc. Využijí ho vybrané charitativním organizace nebo putuje do recyklačních továren. Bohužel ne všechny firmy zatím kouzlo shwoppingu objevily.

Zpátky do skříně

Závěrečná fáze úklidu vašeho šatníku je před vámi. Oblečení si musí najít nové místo ve skříni. První krok je zcela prázdnou skříň důkladně vyčistit. Chcete-li aby vydržela dlouho zářivě čistá, použijte například čisticí prostředek Diava se včelím voskem, který funguje zároveň i jako leštidlo. Čisticí prostředek vytvoří na nábytku ochranný filtr a prodlouží tak jeho životnost a odloží váš další úklid. Čistou skříň pak můžete konečně opět začít plnit svými modely.

Začněte s kousky, které jsou vhodné na pověšení. Mezi takové patří šaty, kabátky, svetříky, kancelářské oblečení i topy. Vše ostatní jako džíny, trička, mikiny, teplé svetry, i spodní prádlo má podle metody Marie Kondo svůj speciální způsob uložení. Na internetu existují stovky videí s důkladnými postupy, jak které části oblečení skládat. Nejedná se o nic náročného, pouze to zabere trošku více času, než se vpravíte do zvyku.

Uložit