S jarem jde všechno lépe – i úklid

jarní úklidCo nám nejvíce znepříjemňuje jarní úklid? Možná my sami – klademe si nedosažitelné cíle, jsme perfekcionisty a navíc si všechno házíme na svá ramena. Co s tím? Máme pro vás pár tipů, jak si odškrtnout jarní úklid ze seznamu povinností a přitom se nesedřít z kůže.

Plán je základ!

Připravte si seznam, abyste měli stále na očích a na paměti, že u jedné činnosti nemůžete strávit celou věčnost. Nemusíte vše zvládnout během jediného dne. Rozdělte si činnosti a nezapomeňte mezi nimi odpočívat, zařadit i příjemné aktivity i něco dobrého na zub.

Správné pomůcky jsou potřeba

Vše potřebné si nachystejte ještě předtím, než se vrhnete na úklid, určitě se vám bude hodit:

 • šikovný mop správné velikosti a z mikrovlákna
 • kvalitní utěrka nebo prachovka
 • účinné čisticí prostředky – často pořizujeme řadu prostředků místo několika multifunkčních, přitom například Fixinela multifunkční si poradí téměř se vším

Tip pro vás:

Podle průzkumu z roku 2014, který provedla společnost Tatrachema[1], jsou názory a postoje žen a mužů na úklid velmi podobné. Doma by chtěli mít čisto muži i ženy. Každý druhý (55 %) se považuje za “pořádkumilovného”, v tom se ženy ani muži nijak zvlášť neliší. Co z toho plyne? Neházejte veškerou péči o úklid domu na svá bedra, vaše drahá polovička jistě také ráda přiloží ruku k dílu.

Jednoduchá rada pro ty, kteří chtějí „vyhazovat“, ale neradi se rozhodují:

 • To, co už nejde opravit
 • To, co už jste déle než rok nepoužili
 • To, co už jste déle než rok neoblékli

… s tím pryč

A kam s věcmi, které už doma nechcete?

 • Staré mobily a další elektronické přístroje – nejprve zkuste prodat přes internet, nikdy nevíte, komu se může taková věc hodit, pokud jste neúspěšní, patří takové přístroje do sběrného dvora.
 • Nepotřebné boty a oblečení – dnes už je téměř v každém městě textilní kontejner, odtud pak věci putují k potřebným.
 • Staré knihy a časopisy – zde ještě jednou zvažte, jestli se jich chcete opravdu zbavit. Pokud pro vás nemají žádnou hodnotu, odneste je do antikvariátu, něco málo za ně dostanete a navíc ještě někomu poslouží.

Tři tipy na závěr:

úklid kuchyně

1.    Jak se zbavit zamlženého zrcadla?

To bude jistě ráda vědět každá žena, která si ve spěchu dá sprchu a následně potřebuje vlasy vyfoukat a dokončit make-up. Ideálním řešením je co nejdříve vyvětrat a zmírnit tak vlhkost v místnosti. Jako domácí tipy se často uvádí, že zrcadlo se už neorosí, když ho vyčistíte zubní pastou nebo potřete plátkem okurky.

2.    Všechny bakterie z okolí odpadkového koše musí pryč

I když používáte jednorázové igelitové pytlíky, po nějaké době se i pod nimi, na dně odpadkového koše začne „cosi“ hromadit. Vezměte proto odpadkový koš a celý ho vymyjte, ideálně použijte dezinfekční prostředek.  Když už máte koš „venku“, vytřete také prostor pod košem, ať je úklid kompletní 🙂

3.    Kočka a pes v domě? Jak na všudypřítomné chlupy?

 • Z křesel a z pohovky: nasaďte gumové rukavice, navlhčete a přejíždějte po povrchu
 • Z oděvu: osvědčené jsou lepicí válečky, ty se hodí také při odstraňování vlasů a jiných nečistot


[1]Podrobné výsledky průzkumu najdete zde: http://www.vyplnto.cz/realizovane-pruzkumy/muzi-zeny-a-uklid/