Roztroušená skleróza – projevy a příčiny

V posledních letech u nás v ČR pacientů s roztroušenou sklerózou přibývá. Číslo je poměrně vysoké, postiženo je 17 – 19 000 obyvatel. Pokud někdo hovoří o skleróze, často si představíme, že tímto onemocněním trpí zejména starší lidé, jenže opak je pravdou a právě roztroušená skleróza postihuje i mladší generaci ve věku 20-40 let. Rozhodli jsme se napsat o tomto onemocnění proto, že poměrně dost žen se roztroušenou sklerózou potýká. Ženy jsou totiž početnější skupinou a s touto nemocí se musejí vyrovnávat oproti mužům 2krát častěji.

Roztroušená skleróza není zapomínání

Mnozí z nás si myslí, že hlavním projevem roztroušení sklerózy je zapomínání. Tak to ale není. Jedná se o zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Při roztroušené skleróze se uplatňují tzv. autoagresivní imunitní mechanismy. Co to znamená? Imunitní systém člověka, který onemocněl roztroušenou sklerózou bojuje proti některým molekulám vlastního nervového systému a to tak, jako by to byl nepřítel.

Jaké jsou projevy nemoci?

Problémem roztroušené sklerózy je fakt, že pacienti často neví, že se u nich projevují první příznaky a nemoc není často diagnostikována včas. Přitom včasná diagnóza je o tohoto onemocnění velice důležitá, neboť pokud se nemoc podchytí v prvopočátku, lze průběh roztroušené sklerózy zmírnit a eliminovat její dopad. Představme si tedy symptomy roztroušené sklerózy. Mezi projevy nemoci patří zhoršené vidění, tzv. dvojité. Rovněž mohou pacienti vidět mlhavě, a mohou mít problém zaostřit. Může se dostavit i bolest očí. Velice typickým příznakem je rovněž ztráta hybnosti jedné nebo více končetin. V tomto případě může mít pacient problémy s koordinací pohybů. Mnozí pacienti také tvrdí, že se potýkají s únavou. Měla byste být obezřetná v případě, že budete pozorovat poruchy citlivosti, jako je třeba brnění. Rovněž také tehdy, kdy se vám při předklonu hlavy dostaví štípání podél páteře. A příznaky jsou i další. Např. problémy s vyprazdňováním stolice či moči. Mnohé projevy nemoci jsou poměrně obecné a často vás ani nenapadne, jaký mohou mít následek.

Kdy navštívit lékaře?

Jestliže zmíněné příznaky trvají více než 24 hodin, zajděte si ke svému praktickému lékaři. Jak už bylo řečeno, včasná diagnóza má obrovský vliv na to, jaký průběh bude onemocnění mít. Čím dřív se zjistí, že jde o roztroušenou sklerózu, tím dříve je možné nasadit biologickou léčbu, která je účinná a sníží počet atak, dokáže zpomalit progresi nemoci a následnou disabilitu.

Na jakého lékaře se máte obrátit?

Při pozorování příznaků v pravidelných intervalech, třeba i tehdy, kdy se kombinuje několik, informujte svého praktického lékaře. Ten vás případně odkáže na neurologa, který pak stanoví konečnou diagnózu. Vyšetření, která se při projevech provádí, jsou neurologického charakteru. V každém případě je nutné absolvovat magnetickou rezonanci mozku a analýzu mozkomíšního moku. Na základě zjištěných informací je určen rozsah a léčba této choroby.

Centra roztroušené sklerózy

U nás v České republice je momentálně k dispozici 15 center, jež se soustředí na diagnózu a léčbu tohoto onemocnění. V těchto centrech poskytují pacientům komplexní péči včetně psychoterapie, rehabilitace, neurologové spolupracují s urology, gynekology u pacientek plánujících těhotenství i ostatních specialistů. Léčba je injekční a zde pacienty pečlivě zaškolí.

Co je příčinou vzniku roztroušené sklerózy?

Doposud nebyly objasněny, jaké jsou příčiny onemocnění. Lze pouze tvrdit, že se jedná o kombinaci několika faktorů, mezi které patří třeba genetické nastavení imunitního systému. Nemoc se může rozvinout i tehdy, pokud trvá dlouhodobá infekce, kouříte nebo máte nedostatek vitamínu D.

Více informací naleznete na www.rskompas.cz

Zdroj fotografie: rskompas.cz