Sen některých žen – ne větší, ale menší prsy

Najde se spousta žen, které touží mít větší poprsí a plný dekolt. Mezí námi jsou však i takové, které by si přály pravý opak. Velikost jejich prsů je pro tyto ženy spíše handicapem. Mohou mít prsa nepřirozená a až moc velká, což jim působí i značné problémy. V takových případech bývá vysvobozujícím zákrokem operace.

Jste nespokojená se svými prsy?

Bezpochyby jsou ženské prsy symbolem ženství a krásy, pro muže představují něco nádherného až tajemného. Proto jsou prsa pro všechny ženy důležitá a řeší jak jejich velikost, tak třeba tvar nebo třeba asymetrii. Všechny tyto aspekty jsou z pohledu prs pro ženy důležité. Výhodou je však fakt, že v dnešní době lze veškeré nedostatky či jakékoli odchylky řešit úspěšně operačně, včetně zmenšení nebo zvětšení prsů. To však znamená jediné! Nejde to jinak, než chirurgicky.

Hypertrofie prsní žlázy

Pokud potřebujete redukovat velikost prsů, nejspíše vás trápí hypertrofie prsní žlázy. To znamená, že se vám velmi výrazně zvětšila prsní žláza. K této vadě může dojít už během dospívání, což je nejčastější, ale může vzniknout i při kojení, pokud rychle přiberete na váze nebo při některých metabolických a hormonálních onemocněních. V takových případech jsou prsy žen až nepřirozeně veliké a neodpovídají vašim tělesným proporcím. Za prvé nevypadá dekolt zrovna přitažlivě, ale za druhé mohou být velká prsa i příčinou zdravotních obtíží.

Jaké můžete mít problémy?

Ženy, které trápí velká prsa, ví, o čem píšeme. Velice často vás mohou bolet krční, hrudní a bederní páteř nebo se projeví i bolest hlavy. Objevit se mohou i kožní problémy, které jsou zvláště obtěžující. Jedná se např. o plísně, ekzémy a opruzeniny v podprsních rýhách či bolestivé pruhy, které vznikají nošením podprsenky. S velikostí prsů souvisí i tvar. Jestliže prsa rostou, povolují a jsou pokleslé. Druhou stránkou jsou i psychické problémy, které jsou důsledkem nespokojenosti. Ženy, které mají velká a povislá prsa se mohou setkat se sníženým společenským uplatněním anebo mohou mít problém navázat partnerský vztah.

Vysněný zákrok

Operaci nejčastěji podstupují ženy středního věku. V této době mají za sebou těhotenství a kojení. Operace má totiž samozřejmě i svá rizika a jedním z nich je možné omezení při kojení nebo že nebude možné dítě kojit vůbec. Při operaci dochází k velkému zásahu prsní žlázy, která souvisí s kojením. V těhotenství i během kojení se prsy mění ve svém objemu, tvaru, prsní žláza je větší, vazivo ochabuje a roztahuje se i kůže. Proto je doporučováno podstoupit operaci až po dětech, aby byl výsledek operace co nejlepší. Ideální věk, kdy je možné podstoupit operaci však nelze určit. Je to individuální. Je vhodná jak po straší ženy od 50 let, tak po velmi mladé dívky.

MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny říká: „Pro redukci tkáně prsů se používají různé postupy,“ a dodává: „počítejte ale s tím, že i když je základem operace zmenšení prsní žlázy, při operaci je také nutné prsy vymodelovat do žádaného tvaru, kůži zmenšit a kožní přebytky odstranit. A to se bohužel neobejde bez vzniku jizev. Při operaci , která se provádí v celkové anestezii, je vždy nutné posunout prsní dvorec, proto chirurg vede řez kolem dokola prsního dvorce, od dvorce pak středem kolmo dolů k podprsní rýze a pak v celém rozsahu podprsní rýhy. Výsledná jizva má tvar kotvy nebo také obráceného písmene T. Cílem operatéra v každém případě je, aby výsledek operace maximálně odpovídal představám a požadavkům klientky, prsy byly tvarově pevné a efekt operace stabilní a dlouhodobý.“

Před operací

Jestliže byste chtěla podstoupit operaci, není vyžadována žádná speciální příprava. Operací předchází individuální konzultace se zkušeným chirurgem. V rámci této konzultace proberete vše potřebné s lékařem, seznámíte ho se svými problémy a s tím, jaké jsou vaše představy o nových prsou. Dohodnete se na velikosti, tvaru. Získáte samozřejmě veškeré informace o zákroku. Jelikož se však nejedná o jednoduchý zákrok, který se sfoukne během chvilky, je nutné předoperační vyšetření. To zahrnuje laboratorní vyšetření krve a moči, EKG a vyšetření praktickým lékařem. Doporučuje se také zajít na mammologické vyšetření. Podmínky operace však má a jsou jimi dobrý zdravotní stav a vyloučení gravidity.

Po operaci

Po operaci zůstává žena na klinice obvykle dva dny a pokud je vše v pořádku, je propuštěna do domácího ošetřování. Pracovní neschopnost se pohybuje přibližně od 10 do 14 dnů. Plnou fyzickou zátěž je však možné provádět až po jednom nebo dvou měsících. Délka záleží na rozsahu operace a hojení a to je samozřejmě i individuální. Po tuto dobu je lepší, když spíte na zádech a nosíte podprsenku bez kostic. Výsledek operace ovlivňují i jiné faktory, kterými je zejména vaše svědomitost. Důležité je dodržovat pooperační péči a pokyny lékaře.

Ukázka operace ženy, která podstoupila kompletní rekonstrukci prsu, i bradavky a dvorce:

před operací
po operaci

Více informací na www.uem.cz