Rýma, kašel, nachlazení – jak na ně?

Zima, proměnlivé počasí, střídání teplot, pobyt v uzavřených místnostech – některé z mnoha faktorů, které přispívají k častějšímu nachlazení, chřipce, ale i obyčejné rýmě. Dětská imunita je často křehká a nedokáže dostatečně čelit velkému množství virů jako ta dospělácká. Nachlazení a chřipka tedy nejčastěji postihují malé děti a starší osoby, ale ani zdraví dospěláci a otužilci se vždy virům a bakteriím neubrání.

Příznaky nachlazení

Nachlazení způsobuje více než dvě stovky různých virů. Podle statistik se s nachlazením setkává běžný člověk ve střední Evropě průměrně čtyřikrát ročně, děti pak až dvanáctkrát díky intenzivnějšímu šíření ve škole. Mezi příznaky nachlazení patří škrábání v krku, ucpaný nos, rýma zvýšená teplota v kombinaci se zimnicí, bolest hlavy a celková únava. U malých dětí nejčastěji poznáte, že je něco v nepořádku podle neklidného spánku, vysoké teploty a povrchního dýchání. Starší děti mohou také trpět nechutenstvím, kašlem, bolestmi hlavy a malátností.

Co a jak?

Zvýšená teplota upozorňuje na to, že se v těle něco děje. Pokud teplota překročí 38 °C, je zejména důležité dát pozor na dehydrataci, a proto dbát na dostatečný přísun tekutin. Také ucpaný a od smrkání odřený nos pacientovi na náladě rozhodně nepřidá. Existuje však řada výrobků, které nos alespoň částečně uvolní. V lékárničce by vám neměly chybět nosní kapky, sprej nebo mořská voda ve spreji s protivirovými a antibakteriálními účinky. Na odřený nos od častého smrkání vám pomůže mastička, ale i pomáda na rty. Místnost, kde pacient spí, často větrejte a udržujte v ní vlhký vzduch (pomocí zvlhčovače nebo mokrého ručníku) a dbejte na to, aby mělo dítě průchodný nos. Pokud na sobě nebo svých blízkých zaznamenáte první příznaky nachlazení, zůstaňte v klidu a dopřejte si dostatek spánku a tekutin.

Kašel

Kašel znepříjemňuje život nejen nemocnému – probouzí jej ze spánku, namáhá břišní svaly a pacienta vysiluje – ale také jeho okolí, které ohrožuje virovou infekcí. Počátek onemocnění se projevuje zejména suchým kašlem bez vykašlávání hlenu, k jeho potlačení se používají antitusika například s léčebnou látkou levodropropizin, kterou obsahuje třeba sirup Levopront. „Jeho podávání bývá provázeno nízkým výskytem nežádoucích účinků, včetně ospalosti. Jeho účinnost a snášenlivost byla prověřena jak u dospělých, tak u dětí,“ uvádí prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc. Po několika dnech přechází suchý kašel na produktivní (vlhký) kašel, odkašlávání a odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest podporují prostředky nazývané mukolytika a expektorancia. Při vlhkém kašli se vyhýbejte zejména hlenotvorným potravinám, ke kterým patří zejména mléčné výrobky, pšeničná mouka, živočišné tuky, ale také cukr a sůl. Léky na suchý a vlhký kašel však nikdy nekombinujte, mohlo by dojít k hromadění hlenu v dýchacích cestách.

Jak se bránit?

Imunita je částečně vrozená, přesto ji můžete různými způsoby posílit. Dostatečný spánek a pravidelná fyzická aktivita prospěje nejen vašemu tělu, ale budete se celkově cítit mnohem lépe. Otužování a dostatečná hygiena taktéž prospěje vaší imunitě a sníží náchylnost k onemocnění. Zejména v chřipkových obdobích si pečlivě myjte ruce a omezte návštěvu prostorů s vysokou koncentrací lidí. Topení a klimatizace vysušují nosní sliznici a tím zvyšují náchylnost k nákaze viry nachlazení a chřipky, proto se snažte také trávit dostatek času na čerstvém vzduchu.