Proč se učit lyžovat v lyžařské škole?

MINOLTA DIGITAL CAMERAV těchto dnech si sice podle meteorologů užíváme poslední teplé dny babího léta, už se však pomalu, ale jistě, musíme smířit s tím, že toto pro mnohé nejhezčí období v roce končí a čeká nás podzim a hlavně zima. I zima má své kouzlo a určitě se na ni těší zejména milovníci zimních sportů. Zatímco ta loňska zima nám moc sněhu, ani mrazů nedopřála, takže si lyžaři, běžkaři, snowboardisté, moc zimních radovánek neužili, předpovědi na tu letošní prý slibují poměrně tuhou zimu, která by snad mohla být na sněhovou nadílku bohatší.

Vyjet na hory představuje příjemný adrenalinový zážitek, nicméně ne všichni si jej mohou užít naplno. Je k tomu zapotřebí umět lyžovat nebo jezdit na snowboardu. Až se letos vydáte sami nebo se svými ratolestmi, ať už na české, tak zahraniční svahy, nezapomeňte především na bezpečnost. V případě, že se necítíte na to, abyste si vyzkoušeli sami jízdu na lyžích nebo na snowboardu, můžete využít služeb lyžařské školy. A pokud vám to docela jde a rádi byste vaše dítě učili sami, i tehdy zvažte, zda je nesvěřit do rukou profesionálů. Někteří rodiče, ač patří mezi zkušené lyžaře, přece jen neovládají různé techniky lyžování a neznají základní triky. Ne každý zdatný lyžař je totiž zároveň také dobrým instruktorem.

Zeptali jsme se v lyžařské škole Ski centrum Šafář (www.skicentrumsafar.cz), kdy začít s tímto sportem u dětí a proč k tomu využít služeb lyžařské školy.

Lyžování u dětí

Optimálním věkem u dětí pro tento zimní sport jsou 3-4 roky. Později však věk nehraje roli, naučit lyžovat se dá kdykoli. U dětí je potřeba, aby nejdříve uměly koordinovat své pohyby. „Začít učit děti lyžovat, třeba již od dvou let, kdy ještě nemají dostatečnou stabilitu při běžných pohybech, nemá příliš smyl. V tomto věku se zároveň rychle unaví a výsledky nejsou tolik úspěšné. To by mohlo odradit nejen samotné dítě, ale i třeba vás rodiče,“ řekli nám v lyžařské škole Ski centrum Šafář. Rodiče, kteří mají zkušenosti se základní lyžařskou metodikou a také mají pevné nervy, se o to mohou pokusit sami. V takovém případě ale často není dítě dostatečně motivováno a nevýhodou takové rodinné výuky je absence vrstevníků. Děti jsou při komunikaci s instruktorem pozornější a více jej poslechnou než svého rodiče. Lyžařská škola pro děti disponuje výukovými pomůckami, zázemím i zkušenostmi, což je efektivnější a hlavně zábavnější. Tím lze dosáhnout lepších výsledků. Zvolit lze skupinový či individuální kurz.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Výuka v naší školičce probíhá hravou a zábavnou formou pomocí vybaveného dětského hřiště. Nachází se zde velké množství zvířátek, průjezdů a pohádkových postaviček, díky kterým se děti učí lyžovat. Máme speciálně vyhrazen uzavřený a bezpečný prostor s provazovým vlekem,“ sdělil nám instruktor ze Ski centrum Šafář. Děti jednotlivé lekce baví a vy máte jistotu, že jsou v bezpečí, zatímco si můžete užívat hory, jak jen chcete. „Program dětského lyžařského kurzu je na týden, přičemž na konci každého kurzu pořádáme pro děti i dospělé závody. Všechny děti pak obdrží diplom a sladké odměny za jejich výkony ve školičce,“ dodal.

Lyžařská škola pro dospělé

Mnozí z nás neměli tu možnost lyžovat už od dětství, takže není nic neobvyklého, pokud se do toho chcete pustit jako dospělí. I pro vás je ideální lyžařská škola pro dospělé, kde se dozvíte, jak správně lyžovat a je vhodná i pro ty, co to sice zvládají, ale není to úplně ono. Instruktor vás naučí tu správnou techniku, abyste později měli z tohoto sportování radost a ne strach či vás případně bolela záda. Protože, když lyžujete špatně nebo se budete snažit naučit svépomocí, můžete si způsobit nějaké zdravotní problémy.

skupiny02-2

V lyžařské škole se přizpůsobí, jak začátečníkům, tak pokročilým, vždy s ohledem na bezpečnost. „Máme dobré zkušenosti s dospělými, kteří jsou v průběhu lyžařského kurzu mile překvapeni, kolik legrace a zábavy mohou během kurzu zažít. Na konci týdenního programu pak s chutí závodí o stupně vítězů, jako malé děti. A nás těší, jak pak spokojeně odchází s nově nabitými zkušenostmi z lyžování,“ řekl jeden z instruktorů pro dospělé ze Ski centrum Šafář.