Pamlsky pro pejska? Určitě ano, ale jaké?

pamlsky-mazlik2-216x145Většina chovatelů vybírá takové krmivo, které má pozitivní vliv na zdraví zvířete. Dobré úmysly dávat pejskovi to nejlepší jsou však často porušovány mlsáním něčeho z lidské stravy, která však může domácím mazlíčkům škodit. Lze však nalézt zlatou střední cestu, která je kompromisem mezi tím, aby si váš čtyřnohý parťák pochutnal, ale s ohledem na jeho zdraví.

Dnešní trh je i zbožím pro zvířecí miláčky přesycen, takže i pro ně je k dostání téměř všechno. Nejen, že můžete vybírat z pestré škály kvalitních krmiv, tak i druhů psích pamlsků je nespočet. Mají posloužit jako odměna po správně vykonaném povelu při výcviku, nicméně je můžete vašemu pejskovi dopřát i kdykoli, kdy jej prostě budete chtít pochválit za cokoli jiného, nebo mu jen dát něco dobrého a zdravého na zub formou doplňků stravy. Víte ale, které pochoutky mu dávat?

Pamlsky při výcviku

Každé štěně by mělo projít určitým výcvikem, aby vás v dospělosti poslouchalo. I v pozdějším věku jej lze ledacos naučit, nicméně k tomu potřebuje určitou motivaci. Právě tou je pamlsek, který by se měl podat nejlépe do 5 vteřin po dobře odvedené „práci“. Po delší době už to pak ztrácí význam, neboť pejsek nebude vědět, za co vlastně dobrotu dostal.

Piškoty nebo masové pochutky jsou TOP

Jako ideální odměna poslouží piškoty, nikoliv však ty dětské, ale lépe uděláte, když je pořídíte ve specializované prodejně s chovatelskými potřebami. Svým složením neobsahují látky, jež by mohly poškodit zvířecí organismus. Piškoty má rád snad každý pejsek, ale pakliže máte většího mlsouna, vyzkoušejte masové pochoutky ze 100 % sušeného masa, po kterých se bude moci každý pes utlouct. Jsou vyrobené z kuřecího, kachního či rybího masa. K dostání jsou v různé formě, i v podobě malých kousíčků, vhodných právě pro výcvik. Případně si je můžete sami na kousky nastříhat, neboť je zbytečné dávat velké kusy.

Tyhle masové dobroty můžete pořídit již od 39 Kč za balení. Kvalitní jsou kupříkladu značky Brit – Let’s Bite a Calibra Joy, jež nabízí i největší nabídku různých druhů od tyčinek, proužků, chipsů, sandwichových provedení, koleček, kartáčkových kostiček, až po další tvary. U těchto pochoutek je potřeba ještě zmínit, že jsou zároveň i vhodným doplňkovým zdrojem vitamínů a minerálů. Poskytují přirozený zdroj nenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6, potřebných pro zdravou kůži a lesklou srst. Obsahují rovněž vápník, jež je dobrý pro silný chrup.

britcarebaconstick-316x280

Pamlsky, které využíváte při výcviku by neměly být tytéž, jež váš mazlíček dostává během dne. Pak totiž nejde o psí pamlsky, nýbrž o doplňky stravy. V takovém případě by totiž váš pejsek nemusel povel nebo cvik udělat, protože moc dobře ví, že tutéž odměnu dostane i během dne, kdykoli a v podstatě za nic.

Pamlsky jako doplňky stravy

Jak už bylo řečeno, pokud chcete dávat pejskovi něco během dne, pak to mohou být již zmíněné masové pochoutky, ale k dostání jsou i jiné pamlsky pro psy. Můžete zakoupit některé z tvrdších provedení na kousání, jako jsou kostičky z buvolí kůže či sušené části zvířat a vnitřnosti, např. vepřové, králičí či hovězí uši, hrtany, nožky, oháňky, sušené plíce, dršťky, šlachy, ryby, játra a další. Z těch měkčích pak zmiňme čokolády, snacky nebo barevné žvýkací pamlsky. Obzvláště přínosné jsou dentální pamlsky, protože i váš čtyřnohý miláček potřebuje mít svůj chrup čistý a zdravý. Tyto obsahují speciální látky, které pomáhají psovi čistit zuby a odstraňovat zubní plak.

Kost buvolí kůže
Kost z buvolí kůže
Kalciová kost s jehněčím masem
Kalciová kost s jehněčím masem

Škála různých typů, variant a druhů je opravdu obrovská, takže umožňuje vybrat pro vašeho miláčka jen to nejlepší. Odměňujte své psy, jistě vám za to budou vděční!

Foto: Mujmazlik.cz