Praní, sušení, žehlení aneb Jak vhodně pečovat o bavlněné saténové povlečení

nahledPyšní se vaše ložnice povlečením z bavlněného saténu? Pokud ano, jistě budete souhlasit s tím, že saténové ložní prádlo se řadí k luxusním kouskům. Umí proměnit každou ložnici k nepoznání. Víte ale přesně, o jaký materiál se jedná a jak o něj správně pečovat?

Zajímá vás, z čeho se satén vyrábí?

Pravý satén pochází z bavlny. Je to tkanina, která je utkaná z dlouhých česaných vláken 100% bavlny, nejčastěji z egyptské Mako bavlny. Pro satén je charakteristická hustá atlasová vazba, která se projevuje lesklým vzhledem a hebkostí na dotek. Někteří výrobci s oblibou využívají speciální technologický zušlechťovací proces zvaný mercerace. Ten dodává látce vyšší pevnost, odolnost, přídržnost barviv, měkkost, hebkost a unikátní lesk, díky kterému je látka výsledně tolik podobná pravému hedvábí. Tyto zušlechtěné příze patří v současnosti mezi ty nejkvalitnější, také ale i nejdražší. V létě příjemně chladí a v zimě vás rychle zahřejí. Bavlněné saténové povlečení je savé a prodyšné, nehrozí u něj žádné podráždění nebo alergické reakce. Jak o něj ale co nejlépe pečovat?

Při výběru mějte na paměti, že není satén jako satén!To samé platí i při praní, sušení a žehlení. Pro optimální formu saténového ložního prádla vždy dodržujte instrukce, které na etiketě uvádí výrobce.

Pračka a sušička? Bez problémů!

Stejně jako povlečení z ostatních materiálů doporučujeme i bavlněné saténové ložní prádlo před praním obrátit na rubovou stranu. Pokud je vybaveno zipovým uzávěrem, uzavřete ho. Díky tomu lépe ochráníte zip i látku před poškozením. Před prvním vypráním prosím prostudujte prací značky na výrobku.

Doporučená teplota prádlu pomáhá

Pokud se budetepři praní držet doporučení výrobce, pomůžete zachování kvality barev a potisku. Vaše bavlněné saténové povlečení bude déle krásné a odolné. Neplatí, že nejnižší teplota praní je ta nejlepší. Pro boj s alergiemi a roztoči jsou vhodnější vyšší teploty. U saténového povlečení je obvykle doporučená teplota praní 60 °C. Optimálních výsledků dosáhnete při použití kvalitních pracích prostředků na barevné prádlo. Závisí pouze na vašich preferencích, zda použijete prací prášek nebo gel. Mercerované saténové povlečení je možné čistit i chemicky. Konkrétně je vhodný tetrachlorethen, monofluotrichlormethan a všechna rozpouštědla, kterájsou uvedená pod symbolem F. Při čištění obvyklým postupem nejste nijak omezeni. Změkčení prádla je možné aviváží i sprejem, který usnadňuje žehlení. Nebělte ale pomocí prostředků uvolňujících chlor.

Jak sušit saténové povlečení?

Bavlněné saténové povlečení se suší zcela klasickým způsobem. Ihned po praní je vyndejte z pračky a pověste na šňůru. Při sušení v sušičce zvolte šetrný program se sníženou tepelnou aktivitou. Mercerované povlečení se může sušit v bubnové sušičce na nižší stupeň sušení.

Jednoduché žehlení

Pro všechny příznivce žehlení máme dobrou zprávu. Bavlněný satén bez obtíží zvládne i žehlení. Hlídejte ale, aby byl zvolen program na jemné prádlo. Látka by se neměla příliš vysušovat. Ideální je, pokud povlečení pokropíte jemně vodou nebo je přežehlíte přes vlhkou utěrku. Maximální teplota žehlicí plochy by měla být 150 °C.

Náš tip:Pokud žehlení naopak rádi vynecháte, zaměřte se na povlečení Mako Jersey. To nevyžaduje žehlení vůbec!

Uložit

Uložit

Uložit