Potřebujete vybavit malý byt? Pořiďte do něj chytrý nábytek

V malém bytě žije spousta rodin. Především pro mladé páry představuje první startovací můstek společného soužití. Vměstnat celý život do pár metrů čtverečních však často bývá nelehký úkol. Jenže zařídit garsonku či malý byt prakticky, útulně a moderně není nemožné. Omezený prostor je potřeba koncipovat promyšleně a chytře. Určitou inspirací mohou být puzzle. Každá sebemenší část musí do sebe dokonale zapadnout.

Hlavní roli hraje úložný prostor

Jestliže chcete mít v malém bytě opravdu všechno, v prvé řadě je nutné dobře zorganizovat úložné prostory. V tomto směru vám pomůže multifunkční nábytek. Jedná se takové kousky, které nabízí širší využití. Do bytů, kde je potřeba šetřit s každým místem, rozhodně volte postel s úložným prostorem. Ten může být řešen v podobě šuplíků, poliček, výklopného systému či vzájemné kombinace. Do postele skryjete jakékoliv sezónní věci či oblečení.

postel s úložným prostorem
Postel s úložným prostorem AKANA vnese do vaší ložnice nádech luxusu. Je příkladem toho, že i v malém bytě si můžete dovolit pořídit krásné kousky. Foto: www.atan.cz

V žádném bytě se neobejdete bez šatní skříně, neboť oblečení zabírá v podstatě nejvíce místa. Nicméně tyto skříně jsou poměrně rozměrné, takže nevíte, kde je umístit? Využijte rohy, které by za jiných okolností zůstaly prázdné. Pořiďte rohové šatní skříně. Jsou mimořádně prostorově úsporné, navíc vypadají vskutku stylově.

rohové šatní skříně
Rohová šatní skříň Namek SZFN1D je velmi důmyslná a představuje ideální řešení do malých bytů. Foto: www.atan.cz

V případě, že v bytě nemáte samostatnou ložnici, skvělou volbou je rozkládací sedací souprava, která vám poskytne plnohodnotnou postel na spaní. Navíc může také disponovat praktickým úložným prostorem pro odkládání čehokoliv.

rozkládací sedací souprava
Sedací souprava Eva UNI Berlin 01 se pyšní několika přednostmi. Mezi ně se řadí nadčasový design, pohodlí, praktičnost a univerzální použití. Foto: www.atan.cz

Obývací pokoj doplňte dalším nábytkem, který může působit vzdušně. Dnes už máte na výběr různorodé obývací stěny s poličkami a skříňkami. Na tento nábytek si postavte společné fotografie, vzpomínkové předměty a dekorace, díky kterým bude místnost působit daleko útulněji a osobitěji. Skříňky pak nabízí další možnosti pro uložení věcí.

moderní obývací stěna
Obývací stěna Cher je vyrobena z lamina v bílé barvě v kombinaci s dekorem beton, což je v současné době velice trendová kombinace. Stěna je menší, avšak dostatečně prostorná. Foto: www.atan.cz

Využijte optické klamy

Při zařizování malého bytu nezapomínejte na účinné triky, pomocí kterých docílíte, že bude bydlení vypadat větší. Zařizovací prvky, jakými jsou nábytek, podlahy, barvy stěn apod. vybírejte spíše ve světlých a neutrálních odstínech. Aby byt nepůsobil příliš fádně, výraznější tóny mohou být zastoupeny v podobě dekorací a bytových doplňků. Opticky pokoje zvětšíte využitým zrcadel, což je velmi dobrý a efektní způsob, jak dodat i do bytu více světla. Umístěte je naproti oknům, za lampy či světla.