Jak topit ekonomicky a šetrně vůči životnímu prostředí? Zásobte se dřevěnými peletami

Topná sezóna začala a je třeba řešit, jak pro svou domácnost zajistit dostatek tepla. Obvykle je cíl jasný – vytápět šetrně, komfortně a ekonomicky. V současné době nelze při nestabilních cenách elektřiny a plynu spoléhat na tyto zdroje. Uhlí není tolik ekologické a postupně se jeho využívání začíná omezovat, dřevo nepatří mezi nejlevnější komodity a je docela složité na přípravu i skladování. Opomeneme-li finanční náročnost pořízení tepelného čerpadla či solárních panelů, pak zbývá ještě jedna možnost, která se jeví jako velmi výhodná. Na mysli máme dřevěné pelety, které lze spalovat v peletových, automatických kotlích nebo kamnových krbech.

Z čeho se pelety získávají?

Pelety se řadí k energeticky účinnému topivu, jsou cenově dostupné a šetrné vůči životnímu prostředí. Vyrábí se lisováním jemných dřevěných pilin a hoblin, tzv. biomasy. V podstatě jde o vedlejší produkt, který se získává při zpracování dřeva. Za jiných okolností by piliny a hobliny byly pouze odpadem, ale tímto způsobem se užitečně zpracují a poslouží k dobré věci. Lisují se do malých válečků o různých průměrech a neobsahují žádná chemická pojiva nebo jiné znečišťující látky.

Proč topit dřevěnými peletami?

Dřevěné pelety se dobře skladují a skvěle se s nimi manipuluje. Jejich pořizovací cena vychází levněji, než tuhá paliva a při jejich spalování se do ovzduší neuvolňují žádné škodlivé látky. Hlavní kritériem při rozhodování o ideálním způsobu vytápění bývá také výhřevnost. Ta by měla být maximální. Jinými slovy, i malé množství topiva musí vyprodukovat co nejvíce tepla. To dřevěné pelety bez obav splňují. Stačí malá hrst, aby bylo dosaženo velkého žáru.

Mezi další plusy se řadí jednoduchá a bezprašná manipulace. Výhodou je také skutečnost, že při spalování pelet se vytvoří jen minimum popela. S čištěním kotle tak budete mít daleko méně práce. Navíc lze popel ještě dále efektivně využít jako kompost. Průběžně získáte účinné hnojivo na zahrádku.

Pokud si zakoupíte pelety nebalené, budou levnější, ale doporučují se skladovat v suchém a odvětraném prostoru, kde nemohou přijít do kontaktu s vodou. Balené varianty můžete mít klidně venku, někde pod střechou či nepromokavou plachtou.

Pro koho je vhodné topit peletami?

Kotle a kamna, ve kterých lze topit tímto biopalivem, jsou ideální tam, kde není plynofikace nebo majitelé nechtějí investovat do drahých kotlů na elektřinu či jiných alternativních způsobů vytápění. Určitě se vyplatí pořídit varianty, jež fungují automaticky. Peletové kotle se sami zapaluji, dávkují a vypínají. Ovládat je můžete třeba pomocí mobilního telefonu na dálku. V podstatě stačí sem tam do kotle nasypat pelety a zařízení si pak už samo dlouhodobě palivo dávkuje automaticky dle potřeby.

Dovezou mi pelety až domů?

Poslední věc, která vás možná zajímá, je dovoz tohoto biopaliva až domů. Samozřejmě je to možné. Stačí si jej objednat online u společnosti OPTIMTOP, kde nabízí několik druhů dřevěných pelet dle kvality použitého dřeva. Rozváží po celé České republice a v případě zakoupení více jak jedné palety, máte dopravu zdarma.