Okusováním si krásné nehty „nevyrobíte“

Kousání nehtů 2Každý z nás má nějaký zlozvyk. Někoho trápí méně, někoho více, ale je jisté, že mezi nejčastější zlozvyky patří okusování nehtů.Potýká se s ním řada z nás a přitom se ho s trochou vůle můžete zbavit i vy.

Řekněme si nejprve, jak to s naším nehtem vypadá

Nejspodnější vrstvu tvoří nehtový kořen, který se nachází pod kůží nehtu, obsahuje nervy a krevní řečiště, které přivádí nehtu výživu. Nehtové lůžko pokrývá nehet, tvrdý povrch vlastního nehtu tvoříkeratin a nazýváme ho nehtový plát, jeho růžovou barvu způsobuje krevní řečiště pod nehtem. Při okusování nehtů hrozí, že si poškodíte nejen horní vrstvu, ale i nehtové lůžko.

Proč to děláme? Stres na prvním místě

Stres, vnitřní napětí a potlačování negativních emocí nám škodí nejen psychicky, ale i fyzicky, jsou příčinou řady zlozvyků včetně kousání nehtů. Mnoho lidí, kteří jsou vystavení stresu a vysokým nárokům, si často okusují nehty nevědomky.

Tip 1: Všímejte si, kdy si nehty koušete nejčastěji – Je to konkrétní místo? Situace? Stres? Když budete znát příčinu, můžete se jí snáze vyhnout.

Tip 2: Pokud je okusování nehtů způsobem, pomocí kterého se snažíte redukovat napětí nebo stres, můžete zkusit žvýkání žvýkaček nebo cucání bonbónů.

Tip 3:Nevíte, co s rukama? Zaměstnejte neposedné ruce jinak. Pořiďte si třeba antistresový balónek, vaše nehty budou krásné a vy budete navíc v klidu.

5 tipů pro „věčné okusovače“

1. Nehty ostříhejte nakrátko a práci si dejte především s pilováním

Zapilujte i tu nejmenší nerovnost, aby vás nelákala nehty „upravovat“. Pořiďte si jeden malý praktický pilníček a noste ho vždy při sobě – pro případ, že by se během dne vytvořila nějaká nerovnost a bylo by třeba ji zapilovat.

2. Koukejte se po nehtech ostatních

Pokud se vám některé nehty zalíbí, berte je jako motivaci. I vaše nehty mohou být krásné. Chce to jen trpělivost a vydržet!

3. Náplast to schová!

Pokud jste se neudržela a váš nehet to „schytal“, použijte náplast. Nebudete mít nehet na očích, nebude vás lákat ho „poupravovat“ a snížíte riziko případné infekce.

4. Zkuste to jeden po druhém

Vyberte jeden nehet, který pro vás bude tabu – prostě na něj nesáhnete, ani do něj nekousnete. Pokud to vydržíte týden, můžete přidat další nehet. Když uvidíte rozdíly mezi nehty, budete mít chuť mít je krásné všechny.

5. S péčí o vaše nehty vám poradí v lékárně

Pro obnovení struktury a remineralizaci nehtů je vhodný například speciální lak na nehty Sililevo. Nezapomeňte vaše nehty posílit také zevnitř, volte stravu bohatou na ovoce a zeleninu a také vitamíny A, D, křemík, železo a vápník, ty jsou pro nehty obzvlášť důležité.

A HLAVNĚ: Nečekejte zázraky hned, mějte radost z každého malého pokroku!