4 tipy, jak se zbavit nešvarů po prvním jarním sportování

protaženíBřeznové slunce, příjemná teplota a čerstvý vzduch lákají k prvním jarním výletům. Ať už jste příznivci cyklistiky, běhu, turistky nebo in-line bruslí, může vás radost z prvního letošního sportování velmi brzy přejít. Dlouhá zima a týdny snížené fyzické aktivity totiž lidské tělo značně oslabují, a to je poté náchylnější k drobným poraněním a úrazům. Připravili jsme pro vás seznam nejčastějších zdravotních průšvihů na cestách i rychlé tipy, jak se s nimi vypořádat.

Puchýře ošetřete dřív, než prasknou

Puchýře mají na jaře tendenci vznikat mnohem častěji než v jiných ročních obdobích. Řada lidí si totiž před sezónou kupuje nové boty. Starší obuv může naopak v zimě mírně změnit tvar. V obou případech je na puchýře zaděláno. Prevence je přitom jednoduchá. Kromě padnoucích bot jsou základem kvalitní ponožky, které dobře odvádí vlhkost a brání mokvání kůže. Fungovat bude i polepení ohroženým míst náplastí, jež zmírní otlaky a ochrání citlivou pokožku. Jako pomocníka můžete použít i sprej proti pocení nohou. Pokud už se vám puchýře objeví, doporučujeme rychlý zásah, který vás ochrání nejen před bolestí, ale také infekcí. Menší puchýře nepropichujte. Stačí je vydezinfikovat a obvázat měkkou gázou či vrstvou několika náplastí. Větší puchýře byste měli v jednom místě jemně propíchnout sterilní jehlou, osušit a obvázat. Rozhodně se vyvarujte strhávání, odhalené podkoží je totiž ideální vstupní brána pro infekce a záněty.

Na odřeniny a škrábance s bylinkami i zeleným obvazem

Odřeniny a škrábance nejčastěji utržíte při nepozorném pohybu v lese či při drobných pádech. I když je to bolestivé, je nutné je vždy důkladně vyčistit od kamínků či prachu a následně je vydezinfikovat. Ránu byste také měli přikrýt prodyšným krytím tak, aby pod oblečením příliš nemokvala. K rychlému hojení hlubších oděrek můžete vyzkoušet účinky řepíkového odvaru. Mezi modernější varianty, které podpoří hojení, patří například novikovův roztok, známý jako zelený obvaz. Ten poranění nejen dezinfikuje, ale také obalí bariérou odolnou proti bakteriím a plísním.

Namožené svaly a klouby zahrňte péčí

Přetížené svaly a klouby jsou velmi častým následkem prvních jarních výletů a výjezdů. Lidský organismus je totiž po zimě zpomalený a zvyklý na sníženou zátěž. Větší dávka sportu na čerstvém vzduchu pro něj tedy může být pořádný šok. Hlavní zásada v tomto případě zní, abyste se nepřepínali a fyzickou zátěž navyšovali jen pozvolna. Pokud se přece jen dostaví svalová únava, měl by léčebný režim zahrnovat teplo, masáže a obklady. K těm lze použít tradiční Alpu francovku s netradiční přísadou v podobě konopí. Bylinný extrakt uvolní nejen svalové napětí, ale pomůže také s odplavením únavových látek. Tření a hnětení postižených míst také podpoří rozšíření krevních kapilár, které pak do oblasti přivedou větší množství kyslíku a výživných látek. Pozor – po každé masáži je nutné alespoň půl hodiny odpočívat, aby byl její efekt dostatečný.

Unavené oči zklidněte masáží jejich okolí a chladem

Také oči mohou dostat během jarních vyjížděk pořádně zabrat. Kromě ostrého jarního slunce je ohrožuje i povětří a rychlé střídání počasí. Unavené oči se projevují suchostí, pálením a začervenáním. Na všechny tyto příznaky pomáhá především masáž očního okolí a mírný chlad. Ideální je začít drobným poklepáváním na okolí oka, čímž se oblast aktivuje. Následně můžete na 15 minut přiložit vychlazený plátek okurky či pytlík černého čaje. Rozhodně nejlepším receptem na unavené oči je však spánek, při něm totiž dochází každou noc k přirozené regeneraci a zvlhčení očí.