Průvodce – typy jógy a jejich význam

Pozitivní účinky jógy na tělo a mysl objevuje stále více lidí. To je důvodem, proč lze lekce jógy nalézt téměř v každém fitness centru. Cvičení rozvíjí flexibilitu a stabilitu těla a navozuje duševní rovnováhu. Obecně existuje více druhů jógy, proto je vhodné vyzkoušet různé lekce a vybrat si takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat. Spolu s klubem Balance Club Brumlovka vám představujeme šest druhů jógy. Naučte se je rozlišovat i vy!

„Jóga může být výborným začátkem dne, kdy tělo uvolní, protáhne a nastartuje pro celodenní aktivity,“ říká Dagmar Nášelová, marketingová koordinátorka Balance Clubu Brumlovka. „Cvičení přispívá ke zrychlení metabolismu, ke zlepšení krevního oběhu, zvyšuje pružnost páteře a podporuje správné držení těla. Obzvlášť pokud máme sedavé zaměstnání, jóga skvěle napravuje škody, které celodenní sezení tělu přináší,“ dodává Nášelová.

Druhy jógy

Flow yoga

Ddynamické cvičení, jehož základem je pozdrav slunci a další pozice klasické jógy. Flow yoga klade důraz na dýchaní a na samou podstatu jógy.

Flow_yoga

Gravid yoga

Cvičení pro těhotné ženy s cílem pozitivně ovlivnit průběh těhotenství a porod. Vychází ze staroindických zkušeností, učí správné technice dechu a využívá jógových ásán.

Hatha yoga

Je pomalejší, jemnější, klade velký důraz na očistění těla, zpevnění, dýchání a meditaci.

Naam yoga

Cvičení pro zdraví, které posiluje psychiku a kondici těla, zlepšuje činnost mozku a má dobrý vliv na paměť. Propojením cvičení, dechových technik, meditace a manter dochází k odbourávání stresu.

Power yoga

Dynamické cvičení v rychlejším tempu, které je fyzicky náročnější, a tak pomáhá při hubnutí a udržení váhy. Na rozdíl od tradiční jógy, kde se v jednotlivých pozicích setrvává poměrně dlouho, se zde pozice dynamicky střídají. Důraz se klade na sílu a ohebnost.

Power_yoga

Vinyasa yoga

Dynamický styl jógy, kde jsou jednotlivé pozice plynule pospojovány v jednu sestavu, což vede k prohřátí, posílení a protažení všech svalů. Cvičení dokonale rozvíjí flexibilitu a sílu celého těla, ozdravuje, očišťuje organismus a zbavuje únavy, napětí a stresu.