Nová pračka – je lepší plnění shora nebo zpředu?

Pokud vybíráme jakýkoli spotřebič do domácnosti, obvykle pečlivě zvažujeme, jaké funkce by měl mít, co je naopak zcela zbytečné, jak by měl být velký, jakou spotřebu, případně, jaký byl měl mít design apod. Když si chceme pořídit novou pračku, může navíc vyvstat otázku, zda je lepší pořídit pračku s otvorem umístěným vpředu nebo s plněním shora. Pračka je nezbytnou součástí každé domácnosti, proto se v dnešním článku zaměříme právě na informace, které by vám mohli pomoci při výběru té či oné pračky.

Co komu více vyhovuje?

Obecně rozlišujeme dvojí základní rozdělení praček: pračky s horním plněním a pračky s předním plněním. I vy váháte, kterou variantu pořídit a ptáte se, která je lepší? Hned na začátku je potřeba přiznat, že nelze objektivně zhodnotit, která pračka je lepší. Každá má své pro i proti. Je to často o pocitu a o tom, na co jste zvyklá. Některé z vás uvítají spíše pračku s horním plněním, jiným zase bude vyhovovat zepředu plněná pračka – Datart, prodejce elektroniky, nám sdělil informaci, že v oblíbenosti prodeje vedou pračky plněné zepředu. Výrobci praček zase přišli ze zjištěním, že si často kupujeme pračku podle návyku, který si přinášíme z domova. Je jasné, že pračku používáme především my ženy a jakmile se osamostatníme, koupíme si podobnou pračku, jakou měla naše matka. Obecně jsou však ve světě více využívány pračky s předním plněním.

Útlum praček s horním plněním?

Pračky plněné shora jsme mohli v minulosti vídat hlavně v miniaturních panelákových bytech, respektivě koupelnách. Tyto pračky jsou totiž menších rozměrů 40×60 a u takových bytů bylo potřeba vyřešit právě nedostatek místa. Máte-li málo prostoru, určitě i vám se bude více hodit vrchem plněná pračka. Nebudete muset řešit, jak ji umístit, aby nevadila dvířka při otevírání. V současné době však mnozí mají možnost umístit pračku do kuchyně pod pracovní desku nebo při rekonstrukci či zařizování koupelny volí takové dispoziční řešení, které umožní umístit i pračku velkou – klasických rozměrů 60×60.

na foto: WHIRLPOOL WTLS 60912 ZEN, cena 12 990 Kč (Datart)

Výhodou těchto praček jsou tedy jejich menší rozměry a praktičtější otevírání dvířek v případě, že nemáme dostatek prostoru. Nevýhodou u praček s horním plněním je to, že pro mnohé ženy může být obtížnější vytáhnout z pračky objemnější prádlo, např. deky, zimní bundy, prostěradla a podobně. Prádlo je totiž nasáklé vodou, tudíž těžší a taháme jej směrem nahoru. Kdežto u praček, kde se prádlo plní zepředu je to jednodušší tím, že jej prostě můžete vytáhnout na zem, u čehož se nemusíte tolik namáhat. Obavy z toho, že vám prádlo uvízne někde pod bubnem, mít nemusíte. Tak tomu mohlo být u starších typů. Dnešní moderní pračky s horním plněním jsou řešeny tak, že pracné lovení prádla z bubnu už nehrozí.

Praček s předním plněním přibývá

Nejen čísla o prodejnosti praček hovoří o tom, že pračky disponující plněním zepředu jsou oblíbenější. Praček s tímto způsobem plnění přibývá taktéž z toho důvodu, že lze pořídit i pračky plněné zpředu s menší hloubkou, tedy o rozměrech 40×60 centimetrů, které obvykle požadují majitelé panelákových bytů. Dokonce lze sehnat i rozměr s hloubkou 30 cm. Taková pračka má sice sníženou výšku, ale vejde se třeba pod umyvadlo.

na foto: BOSCH WAY28790EU, cena: 18 947 Kč (Datart)

Dnes už také neplatí to, že do menších praček se vejde méně prádla, pouze 3 kilogramy, jak tomu bylo v minulosti. A to je pro vícečlennou rodinu málo. Aktuální provedení praček umožňuje prát i 4 až 5 kg prádla. Jaký názor na tyto dva typy pračky máte vy? Která je podle vás lepší a praktičtější?

Zdroj fotografií: Datart

1 thought on “Nová pračka – je lepší plnění shora nebo zpředu?

Comments are closed.