10+1 rad, jak vybrat matraci pro zdravý spánek i spokojený partnerský život

Vyspat se dá v podstatě na čemkoli. Přespat se dá v autě, ve stanu, na koberci, na sedačce i nekvalitní matraci. Určitě však ne dlouhodobě. Na spaní se rozhodně nevyplatí šetřit, protože dříve či později se dostaví zdravotní problémy, které vám dokáží pořádně znepříjemnit život. Nehledě na to, že kvalita spánku má vliv i na naši krásu. Kruhy pod očima, vrásky, unavený obličej – takhle chcete vypadat? Vyspat se do růžova je základem fyzického a psychického zdraví i cesta ke kráse. A k tomu je potřeba mít kvalitní matraci.

Jestliže budete pořizovat matraci pro vás i pro partnera, měla byste se řídit několika zásadami. Velkou část partnerského života strávíte právě v posteli, nejen spánkem, ale i sexem a intimními hrátkami. Proto vám přinášíme 10+1 rad ohledně výběru té správné matrace, která značně přispěje k lepšímu partnerskému životu a zdraví.

1. Dejte si pozor na zdravotní nezávadnost matrace

Na trhu narazíte i na nekvalitní matrace. Proto si všímejte toho, zda jsou matrace certifikovány nezávislými laboratořemi. Vždy si nechejte kvalitu doložit z toho důvodu, abyste nespali ve špatných pěnách, přinejhorším na chemikáliích, která obsahují lepidla či barvy. Pokud budete vybírat matrace na internetu, některé e-shopy mají přímo na webu u svých výrobků uvedeny veškeré získané certifikáty. Pro představu vám přikládáme ukázku dvou certifikátů, které nám poskytl e-shop ProSpanek.CZ

2. Máte alergii na roztoče!

Pokud jste vy nebo váš partner alergičtí na roztoče, vyhýbejte se pružinovým matracím. U těchto typů se při pohybu na matraci dostanou exkrementy roztočů do vzduchu a vy je vdechujete, což může citlivějším jedincům vyvolat alergickou reakci. I v případě matrací z nekvalitního latexu vznikají při zatvrdnutí povrchové vrstvy nebezpečné alergeny. Latex totiž začne prášit. Proto si vybírejte matrace, které jsou antialergické a hypoalergenní.

3. Nevybírejte příliš tvrdou matraci

Příliš tvrdé matrace nejsou pro mnohé zcela vhodné. Vyvolávají totiž tlakové body, a z toho důvodu dochází k častému otáčení během spánku. Tělo se brání riziku proleženin a může se i 80 krát za noc pohnout nebo obrátit. To vám klid při spánku rozhodně nepřidá. Špičkové a kvalitní matrace minimalizují pohyby, čímž je spánek hlubší a vydatnější.

4. Záruky u matrací

Jestliže jsme hovořili o nevýhodách tvrdých matrací, naopak takové pěnové matrace s nízkou nosností nabízí jen dvouletou záruku. To znamená jediné – stačí když trochu přiberete a matraci prolehnete. Vzhledem ke krátké době záruky není možné matraci reklamovat. Je tedy lepší se poohlédnout po matraci s nosností 130 až 150 kg a se zárukou proti proležení 8 až 10 let.

5. Každému vyhovuje jiný materiál

Na našem trhu je k dostání nepřeberné množství matrací vyrobených z různých materiálů. Každému může vyhovovat něco jiného. Nelze s jistotou říci, která matrace je ta nejlepší. Někomu může více vyhovovat matrace z líné pěny, další matrace gelová. Za kvalitní se považují matrace z bio, líné nebo studené pěny, gelové, tempur i další. Je dobré, když si jednotlivé materiály prohlédnete a vyzkoušíte.

Matrace TEMPUR vstřebává vaši tělesnou váhu a pohyb. Poskytne vám dokolanou oporu.

6. Důležitý je také potah matrace

Doporučujeme pořídit takovou matraci, jejíž potah dobře odvádí pot a je antibakteriální. Kvalitní jsou potahy, které jsou vyrobeny z hojivých přírodních produktů, jako je bavlna, bambus, sója, kukuřice nebo mořské řasy. Oceníte, pokud má matrace snímatelný potah, jež můžete kdykoli vyprat.

7. Způsob uložení matrace má velký vliv

Nejen samotná matrace ovlivňuje spánek, ale i podložka, na kterou je položena. Abyste dosáhli ortopedických vlastností matrace, stejně tak optimální vzdušnosti, je nutné zvolit vhodnou podložku.Doporučujeme ideálně lamelový pevný nebo polohovatelný rošt.

8. Matraci doplňte vhodným polštářem

Vaše páteř musí být v kterékoli poloze, ať už spíte na zádech, na boku nebo na břiše, v optimální poloze. K matraci je dobré pořídit vhodný polštář z kvalitní paměťové pěny. Polštář i matraci si předem spolu otestujte.

9. Musíte být v souladu s partnerem

Jelikož vybíráte partnerskou matraci, máte možnost pořídit jednu pro oba nebo pro každého zvlášť. Doporučujeme druhou variantu, a to zejména z toho důvodu, že každý budete potřebovat jinou tuhost matrace. Vyžadujte tedy matrace, které vám oběma poskytnou optimální komfort.

Stejný model matrace ve dvou provedeních - měkčí a tvrdší matrace

10. Nemyslete jen na cenu, ale hlavně na zdraví

Je nám jasné, že při výběru matrace se budete orientovat podle ceny. Měli byste si však uvědomit, že investujete do vašeho zdraví a na něm byste šetřit neměli. Nicméně existují různé akce, které prodejci nabízí, např. matrace 1+1, takže přece jen můžete koupit matrace pro oba za výhodnou cenu.

Rada na závěr:

Pokud zjistíte, že vám nová matrace přece jen nevyhovuje a nebudete s ní spokojená, neváhejte využít ihned reklamace a případnou výměnu matrace za jinou, na které se vám bude spát mnohem lépe.

Zdroj fotografií: Eshop ProSpanek.cz