Jak se rozhodnout mezi koupí nového nebo staršího bytu?

S partnerem jste již nějaký ten pátek a momentálně se zamýšlíte nad otázkou společného bydlení? Cítíte, že je ten pravý čas, kdy byste se měla odstěhovat od maminky a pokusila se založit vlastní rodinu? S přítelem chcete to samé – toužíte po krásném a moderním rodinném bydlení v Praze? Nevíte, zda si pořídit byt starší nebo zcela nový? Představme si, jaké jsou výhody nového i staršího bytu a následně s partnerem zhodnoťte obě varianty.

Výhody investice do nového bytu

Z finančního hlediska se na první pohled může zdát, že koupě staršího bytu se vyplatí více. Nicméně si však často předem neumíme představit, kolik bude potřeba investovat do rekonstrukce bytu. Až v průběhu rekonstrukce se objeví to a ono, co je ještě potřeba změnit, opravit apod., s čímž jste ani v prvopočátku nemuseli počítat. Náklady tedy rostou a rostou. Nové byty v Praze není potřeba upravovat a rekonstruovat, takže nebude nutné zaplatit nic navíc, kromě samotného pořízení bytu, což se může ve finále projevit jako cenově výhodnější. Pořídíte si pouze nové vybavení, které byste tak či onak zakoupili i v případě staršího bytu. Nespornou výhodou je i fakt, že u novostavby je vše nové, neopotřebené, čisté, moderní, a nejen samotný byt, ale i společné prostory.

Nové byty navíc odpovídají moderní době, vyhovují dnešním nárokům na energeticky úsporné bydlení. Provoz domácnosti vás tedy nebude stát tolik, jako v případě nákladů u provozu staršího bytu.

U nového bytu máte možnost reklamovat určité stavební nedostatky. Prodej bytů v Praze, pokud tedy hovoříme o těch nových, bývá často zahájen ještě před tím, než je novostavba kompletně dokončena (v praxi to je zcela běžné). Můžete se podílet na konečném vzhledu, uspořádání i vybavení vašeho nového bytu. Bydlení tedy může odpovídat vašim představám.

Nové byty jsou zpravidla součástí rozsáhlejších projektů bytové výstavby, u nichž se klade důraz na komplexnost řešení i kvalitu infrastruktury. Projekty zahrnují i dětská hřiště, odpočinkové zóny, výsadbu zeleně atd.

Výhody investice do staršího bytu

Jak už bylo řečeno, pořízení staršího bytu je cenově dostupnější, nicméně je nezbytné přihlédnout k objemu prostředků, které si vyžádají menší opravy či úpravy bytu nebo rozsáhlejší rekonstrukce.

Starší domy v Praze se obvykle nacházejí na lukrativnějších místech a i ty, co byly původně vystaveny na periferii se postupem času staly součástí města. Jsou kupříkladu blíže k centru nebo se zlepšuje dopravní obslužnost a občanská vybavenost dané lokality. Novostavby a rezidenční projekty vznikají častěji v okrajových lokalitách. Není to však pravidlem.

Co se týče možností, nabídka starších bytů je mnohem širší. Navíc máte možnost bydlet téměř okamžitě.

Výhodou staršího bytu může být určitá zabydlenost. Předchozí majitel má již byt vyzkoušen a mohl s největší pravděpodobností výrazné vady odstranit.

Více o stinných a světlých stránkách staršího a nového bytu se můžete dočíst zde.

Zdroj ilustrační fotografie: Finep.cz