Neuropatie – slovo kterého se diabetici bojí

bolest hlavyNeuropatie – toto cizí slovo budou znát minimálně diabetici, často se jich totiž dost výrazně dotýká. S diabetikem se nejspíše setkal již každý z nás, co tato nemoc obnáší a jaké potíže diabetiky trápí, o tom už se mluví méně.

Co je to diabetes?

Diabetes nebo-li cukrovka souhrnně označuje více onemocnění projevujících se poruchou metabolismu sacharidů. Cukrovku dělíme především na dva základní typy, a to na cukrovku I. typu (absolutní nedostatek inzulínu) a cukrovku II. typu (relativní nedostatek inzulínu). Diabetes sebou současně nese řadu komplikací, spojených především s onemocněním srdce a cév, snižuje se také očekávaná délka života. Při správné léčbě a vhodném životním stylu je možné očekávat podobně dlouhý život jako u zbytku populace.

Inzulín na prvním místě

Hlavní roli u diabetického onemocnění hraje hormon inzulín, který se podílí na regulaci hladiny cukru v krvi. Díky inzulínu je cukr z krve převáděn do buněk, ve kterých funguje jako zdroj energie. Všechny typy diabetických onemocnění spojuje nedostatečné působení hormonu inzulínu v buňkách. Ty trpí nedostatkem energie a hladina cukru v krvi se stále zvyšuje, což může při dlouhodobém působení vyvolat různé typy komplikací.

Existuje nějaká prevence diabetu?

Ano i ne. Správným životním stylem, racionální stravou a přiměřenou tělesnou hmotností dokážete do jisté míry vzniku diabetu předejít. Určitou roli u diabetu I. typu hraje dědičnost, dědí se však pouze některé faktory a vlivy – největší pravděpodobnost získání diabetu je u jednovaječných dvojčat v případě, že jedno z nich diabetem trpí. U diabetu II. typu je vliv dědičnosti mnohem vyšší. Prevence onemocnění a jeho případná včasná diagnostika dokáže výrazně snížit negativní dopady onemocnění.

Pokud se stanete pacientem s touto diagnózou, je důležité dbát pokynů ošetřujícího lékaře, tím předejdete komplikacím s diabetem spojeným. Důležitá je zejména vyváženost. Fyzická aktivita a inzulín glykemii (koncentrace glukózy v krvi) snižují, jídlo ji naopak zvyšuje. Vychýlení z normy je pak akutní komplikací diabetu, pokud k vychýlení dochází často a dlouhodobě, zvyšuje se riziko dalších komplikací.

Neuropatická bolest – trápení diabetiků

Neuropatická bolest je neurologické onemocnění. Neuropatická bolest bývá většinou rezistentní na běžná analgetika. U jednotlivých pacientů mohou existovat odlišné mechanismy vedoucí k rozdílnému rozsahu a kvalitě bolesti. Z toho vyplývá, že je velmi složité a komplikované neuropatickou bolest léčebnými postupy ovlivnit. “Resveratrol, kurkumin a mangiferin jsou silné přírodní antioxidanty s dobrým bezpečnostním profilem a aditivními farmakodynamickými vlastnostmi, které zasahují na dalších místech patogeneze neuropatií,” uvedl nám PharmDr. Ondřej Zendulka, Ph.D. Je možné předpokládat pozitivní efekt společného působení těchto látek z pohledu neuroprotektivního účinku.

Účinnost vstřebávání byla problémem

Výše uvedené látky lze použít nejen jako doplněk terapie neuropatické bolesti, ale i profylakticky u nově diagnostikovaných diabetiků. Zásadní problém až do nedávna však spočíval v nízké biologické dostupnosti těchto látek, což znamená, že tělo dokáže využít jen velmi malou část účinné látky. Dnes však již odborníci vědí, jak biologickou dostupnost zvyšovat. Například v nedávno uvedeném přípravku Neuritogen zvyšují biologickou dostupnost a zpomalují odbourávání výše uvedených látek pomocí lecitinu a extraktu z pepře černého – piperinu.

Zdroj fotografie: shutterstock