Antioxidanty v kosmetice: 8 otázek a odpovědí
Antioxidanty jsou velmi důležité a zdraví prospěšné látky. V podstatě si ani neuvědomujeme, že jsou každodenní součástí našeho života. Bojují proti volným radikálům, čímž chrání naše zdraví, ale nejen to, rovněž naše mládí a krásu. Jejich zázračnou sílu můžete i vy využívat pravidelně a cíleně. Jednak z toho důvodu, abychom podnikly kroky proti vzniku civilizačních chorob, tak pro omlazení pleti a zmírnění vzniku vrásek, což jistě každá žena uvítá. Chcete se o účincích antioxidantů v kosmetice dozvědět více? Zeptali jsme se MUDr. Hany Smutkové (na fotografii), primářky oddělení Dermatologie pražské Kliniky estetické medicíny – Asklepion, na nejčastější otázky o antioxidantech v kosmetice.
1) Co je to antioxidant?
Antioxidanty jsou tělu přirozené látky. Jejich smyslem je to, že omezují aktivitu škodlivých volných radikálů. Zabraňují stárnutí organismu a vzniku a rozvoji mnoha civilizačních chorob. Těmi jsou kupříkladu některé typy nádorových onemocnění či srdečně-cévní choroby. Díky antioxidantům se náš organismus dokáže lépe bránit nepříznivým vlivům špatného životního prostředí. A přiznejme si, že v takovém prostředí žijeme. Neustále se vystavujeme prachu, špíně, stále nebezpečnějšímu slunečnímu záření, stresu a dalším následkům dnešní zrychlené doby.
2) Co je to volný radikál?
Ptáte se, co jsou vlastně volné radikály? Jednoduše můžeme odpovědět, že způsobují stárnutí buněk a zapříčiňují také mnohá onemocnění. Samy sice žádnou nemoc nevyvolávají, ale zhoršují stav a projevy jiných nemocí. Nehledě na to, že jsou volné radikály pro náš imunitní systém zároveň velkou zátěží. Jak můžete poznat jejich útok? Hlavně na vzhledu pokožky. Jednak vám budou přibývat vrásky, ale také budete mít bledší pleť, jež ztrácí barvu a svěžest.
3) Proč je antioxidant prospěšný pro naše zdraví a pleť a jak funguje?
Antioxidanty umí s volnými radikály bojovat, respektivě je neutralizují. Účinně působí proti negativním vlivům volných radikálů na lidský organismus. Tím, jak se volné radikály neutralizují, jsou ochráněny buňky před oxidací a jejich degenerativními změnami. Antioxidanty se v kosmetice využívají z toho důvodu, že zabraňují poškození buněčných složek kolagenu a elastinu. Díky tomu jsou zmírněny projevy předčasného stárnutí.
4) Kde se antioxidanty vyskytují?
Antioxidanty se v přirozené formě nacházejí v potravinách. Současně se přidávají jako důležitá složka do kosmetických výrobcích. Z potravin, kde se antioxidanty vyskytují jmenujme kupříkladu ovoce, konkrétně jahody, maliny, borůvky, brusinky, ostružiny, červené víno, kiwi, grep, granátové jablko a meruňky. Antioxidační účinky mají i některé druhy zeleniny, např. špenát, hlávkový salát, brokolice či rajčata. Silným antioxidantem je také zelený čaj. Nesmíme opomenout zmínit také velmi účinné kosmetické antioxidanty, kterými jsou koenzym Q10, superoxid dismutáza, kataláza, vitamín A (neboli retinol), vitamín C a E a další.
5) Je lepší používat kosmetiku s antioxidanty nebo je pravidelně přijímat potravou?
Odpověď je jasná. Obojí! Kombinace vnějšího a vnitřního příjmu antioxidantů se ukazuje jako nejefektivnější a nejúčinnější. Zařaďte tedy do svého jídelníčku potraviny, které jsou na antioxidanty bohaté (již jsme je zmínili). Ideální je čerstvá podoba. Celkový účinek pak můžete podpořit antioxidační pleťovou kosmetikou. Nebojte se, že takovou kosmetiku nenajdete. Na trhu je k dostání řada krémů, odličovací přípravky i jiné produkty určené k péči o pleť a tělo.
6) Jak poznám opravdu účinný antioxidační kosmetický přípravek?
V běžné obchodní díti, až už v drogeriích, lékárnách, parfumeriích i e-shopech, nabízí nepřeberné množství kosmetiky, u níž je slibováno antioxidační složení. Na výběr máte desítky značek a účinných látek. V současné době tyto kosmetické produkty obsahují buďto výtažky z ovoce a rostlin, jež mají antioxidační účinek, případně synteticky vyráběné antioxidanty. Již jsme je jmenovali. Jedná se o superoxid dismutáza, kataláza či vitamíny A, C a E. Doporučujeme vybírat takovou kosmetiku, která bude obsahovat komplex několika účinných antioxidačních látek. Složení by navíc mělo být dále obohaceno o látky, které bojují proti stárnutí pleti. Takovým je kupříkladu Firewall od britské značky Medik8. Tato novinka nabízí přímo koktejl vysoce účinných antioxidantů a peptidů proti stárnutí. Přes noc pomohou, aby se pleť regenerovala a hydratovala. Přes den ji zase ochrání proti nepříznivým vlivům prostředí, ve kterém žijeme.
7) Je nějaký rozdíl v účinnosti mezi přírodními výtažky a synteticky vyráběnými antioxidanty?
U antioxidantů, stejně jako v případě jiných účinných látek, jež vznikají synteticky, musí výrobce často řešit problém stability. Jsou to totiž sloučeniny, na které působí teplota, voda, světlo a těmito vlivy ztrácejí svou aktivní podobu a v podstatě i účinnost. Dalším faktorem, který je potřeba vzít v potaz, je průnik krémů či séra do hlubších vrstev kůže přes kožní bariéru. Tam je nutné si obvykle pomoci nosnými liposomy nebo kombinovat použití těchto látek s dermapeny či dermarolery, které strukturu kůže naruší a efekt průniku účinných látek výrazně zvýší. U syntetických antioxidantů je možno využít i chemicky pozměněných (upravených) molekul, které se až po proniknutí do těla mění na účinné látky.
8) Čeho byste se měla vyvarovat?
Je třeba si uvědomit, že antioxidanty nejsou léky. Vaše zdraví je převážně jen na vás a ve vašich rukou. Dobrým rádcem je vaše samotné tělo. Když se naučíte naslouchat jeho signálům, můžete pro sebe udělat více, než když budete často navštěvovat ordinaci. Volné radikály, ač se může zdát, že jsou škodlivé, v našem organismu být musí. Nicméně jich nesmí být tolik, aby našemu tělu škodily. Když budete užívat antioxidanty, pomůžete udržet požadovanou rovnováhu. Paní doktorka vám také doporučuje, abyste nejen přijímaly potraviny bohaté na antioxidanty, ale také přestaly kouřit a nestresovat se, respektivě se pokud možno stresu vyhýbat. Jestliže je to alespoň trochu možné, vyhýbejte se znečištěnému životnímu prostředí. Zařaďte mezi své běžné aktivity pohyb na čerstvém vzduchu a dostatečně spěte.