Nedaří se vám otěhotnět?

Plánujete miminko a již delší dobu se vám nedaří otěhotnět? Máte nepravidelnou menstruaci a máte pocit, že to je jeden z důvodů, proč ještě nejste těhotná? Poruchy menstruačního cyklu mají rozhodně vliv na plodnost žen. Jak je to s menstruací a neplodností?

1.Základem možnosti otěhotnět je funkční menstruační cyklus

Zdravá žena má menstruační cyklus průměrně okolo 28 dní. Odchylka se může pohybovat 5 dní. V podstatě se jedná o sled pravidelně se opakujících změn, tedy ženského organismu. Ten řídí vazby mezi vaječníky a také mezi podvěskem mozkovým a mozkem. To vše má za následek menstruační krvácení, které je důsledkem odloučení sliznice dutiny děložní na konci cyklu. Zde je právě příležitost otěhotnět a to díky ovulaci, kdy se v polovině cyklu uvolní vajíčko.

2. 20% všech párů postihuje neplodnost

V případě, že již rok provozujete nechráněný pohlavní styk a snažíte se otěhotnět, patříte mezi ty páry, které postihla neplodnost. Neplodnost momentálně trápí 20% všech párů. Ve vyspělých zemích je to dokonce již obrovský problém. Proč tomu tak je? Příčiny jsou jak na straně mužů, tak na straně žen. U mužů je neplodnost ovlivňována počtem spermií, který v posledních letech klesl až o milióny. U žen jsou důvody k neplodnosti různorodější.

3. Důvodem k vyšetření je neplodnost 2 roky

Neplodnost, která trvá dva roky je důvodem, kdy byste se měli nechat vyšetřit. Jak vy, tak váš partner. Vyšetření se především týká hodnocení kvality spermií. Dále se zjišťuje  hormonální profil zobrazující funkci menstruačního cyklu ženy. Provádí se také ultrazvukové vyšetření malé pánve,kdy dochází k vyloučení změn na děloze. Také se zobrazí aktivita vaječníků.

4. Potíže s menstruací

Pokud máte potíže s menstruací a hormonální proces je jakkoli narušen, nemusí dojít k uvolnění vajíček z vaječníku nebo není správně připravena sliznice děložní k přijetí vajíčka. Delší a kratší cykly jsou zase spojeny s tím, že nedochází k ovulaci. Jestliže máte velice slabou, či naopak extrémně silnou menstruaci, tyto příznaky mohou být znakem špatného dozrávání sliznice děložní.

Jaká existují řešení?

Veškeré tyto poruchy lze určitým způsobem řešit. Jedním z nich je přidání nebo naopak zablokování hormonů. Existují také alternativní metody, které jsou zejména u žen oblíbené. Zpravidla psychickou podporu při léčbě nabízejí fytofarmaka, které jsou zcela na přírodní bázi. Ve většině případů obsahují nejrůznější léčivé byliny. Některé fytofarmaka dokáží regulovat hormonální hladiny a mohou vést ke zpravidelnění menstruace. Tím může být problém neplodnosti vyřešen. Je dobré fytofarmaka kombinovat s hormonální léčbou. Pokud máte potíže s menstruačním cyklem, kupte si třeba Mastodynon, který obsahuje extrakt s drmku obecného a dokáže zharmonizovat váš cyklus.