Nástrahy sexu, alias pohlavní choroby – chraňte se!

Pohlavní choroby jsou mezi námi pěknou řádku let a nikdo se s nimi rozhodně potkat nechce. Jenže, i když se nakazit nechcete, neznamená to, že vám nemohou ublížit. V ohrožení je každá z vás i váš partner a je důležité se dostatečně chránit. Při sexu nemyslete jen na to, abyste neotěhotněla, ale rovněž na to, abyste se vyhnula právě pohlavním nemocem. Pár minut mohou změnit váš život úplně od základů.

Čím se můžete nakazit?

Asi není třeba detailněji popisovat nejznámější pohlavní chorobu, kterou je AIDS. Pokud se nakazíte virem HIV, onemocnění AIDS vás dříve či později pohltí. Doposud nebyl nalezen žádný lék, který by tuto nemoc zlikvidoval a zachránil životy. Mezi další pohlavní choroby patří žloutenka, chlamydie, virus HPV – rakovina děložního čípku, syfilis, herpes genitalis, trichomoniáza a další. Žádná tato choroba není příjemná a způsobí vám mnoho problémů, ne-li vezme život.

Jak se chránit?

I když je nejoblíbenějším způsobem mezi ženami hormonální antikoncepce, ta vás proti pohlavním nemocem neochrání. Zabrání sice početí, ale to je tak vše. Navíc se vám do těla dostávají hormony, které nemusí každé ženě zrovna vyhovovat. Jsou však ženy, kterým antikoncepce sedí, ale vždy před každým milováním myslete na to, že je třeba použít i kondóm, který zabrání nakažení pohlavními chorobami.

Je kondom jediná ochrana proti pohlavním nemocem?

Ano, kondom je opravdu jediný způsob, jak se ochránit před onemocněními vznikajícími pohlavním stykem. Pokud jej použijete správně, jednak zamezíte nechtěnému otěhotnění a zároveň chráníte vaše zdraví. Nicméně dbejte na to, aby kondom zůstal neporušen. Lubrikačné gely, pěny či krémy mohou snížit namáhavost kondomu a tudíž je kondom pružnější a nedojde k prasknutí, skrze které by případně mohly proniknout chorobné bakterie, sperma apod.

Bojíte se kupovat kondomy?

Kupovat kondómy v obchodě nemusí být pro mnohé z vás zrovna příjemné. Stud je zcela přirozený a prodavačka, která na vás při tipování balíčku kondomů podivně kouká, jistě nepřispěje k vaší odvaze. Zkuste třeba internetový obchod. Zde vás nikdo nevidí, nezná, neví, že jste právě vy, co si kupujete kondomy. Navíc máte v e-shopech větší výběr, nižší ceny, možnost koupit maxi balíčky, které si jinde koupit nedají. Neriskujte své i partnerovo zdraví jen proto, že se stydíte zakoupit kondom v obchodě.

Zdroj fotografie: www.kondomshop.sk