Máme pro Vás 7 tipů, jak správně prát ložní povlečení

WP_20141023_023Ložní povlečení výrazně ovlivňuje kvalitu spánku, není to jen o matraci a posteli, ale také právě o ložním prádlu, se kterým přicházíme do kontaktu nejvíce. Koupíte-li si krásné, nové povlečení, za které jste docela dost utratila, je potřeba o něj také správně pečovat. To ale bohužel často neumíme. Stačí jej špatně vyprat a zkrátíte jeho životnost i kvalitu. Proto vám přinášíme 7 jednoduchých rad, které je dobré při péči o ložní povlečení dodržovat. Zachováte tak jeho kvalitu, barvy i vlastnosti a budete se z něj moci těšit ne jen krátkodobě.

1. Sledovat štítky

Zní to v podstatě jako samozřejmost, ale je docela překvapivé, jak málo z nás čte štítky, které na ložním prádlu jsou. Právě ty byste si měla pečlivě přečíst. Jsou na nich uvedeny důležité informace, které potřebujete vědět, abyste povlečení vyprala správně. Pokyny se liší v závislosti na materiálu, typu barviva, tkaní apod. Takže přitom stačí jen málo, zabere vám jen pár sekund, abyste se seznámila s pokyny výrobce a věděla, na jakou teplotu povlečení prát, zda je možné jej sušit v sušičce, žehlit atd.

2. Znalost nastavení praní

Řekněte si sama sobě. Znáte nastavení praní ve vaší pračce? Každá pračka se liší nejen značkou, ale právě nastavením. Stejně tak je tomu u jednotlivých modelů. Naučte se s pračkou pracovat, ujistěte se, co znamenají symboly na ovládacím panelu pračky. Je to důležité proto, abyste zabránila smrštění materiálů, ztrátě barvy a zachování kvality ložního prádla.

3. Méně přeplněná pračka je více

Ač si můžete myslet, že je mnohem lepší, když je buben pračky naplněn nadoraz, tak je to právě jinak. Vyhněte se přeplnění pračky a dávejte do ni jen tolik prádla, na kolik je určena. Jestliže je totiž nacpaná k prasknutí, ložní prádlo se v malém prostoru nemůže hýbat a špína, které se z něj odstraní, se vrací zpět. A právě tento nešvar negativně ovlivňuje životnost pračky.

4. Používat jemný prášek

Na ložní povlečení se doporučuje používat jemnější prací prostředky, výborné jsou kupříkladu prací gely. Pokud perete příliš tvrdými, tyto čistící látky mohou dokonce vaše prádlo místy poškodit a to tak, že se objeví světlé fleky. Rozlišujte prášky na bílé, barevné a černé prádlo. Zvláště pokud máte povlečení černé nebo tmavé, o to více je choulostivější.

5. Sušení v sušičce

Když si nechcete přidělávat práci a starosti se sušením ložního prádla, klidně jej můžete sušit v sušičce. Máme však pro vás jeden fígl. Když jej budete vyndávat ještě trošku vlhké, pak bude vaše ložní prádlo v nejlepší kondici.

6. Prát samostatně

Abyste měla jistotu, že se vám povlečení nezabarví, nesepere, pak jej raději perte samostatně a nepřidávejte k němu do pračky i jiné prádlo.

WP_20141023_008

7. Prát naruby

Abyste zachovala zářivé barvy ložního prádlo, vždy jej před praním obraťte naruby a takto jej perte. Včetně zapnutého zapínání. Většina výrobců to doporučuje.

Praní ložní povlečení není vůbec žádná věda. Myslete vždy na 7 našich tipů, dodržujte je a budete si moci vaše ložní prádlo užívat opakovaně.