Kontaktní čočky – vhodný nástroj ke korekci očních vad

Pokud máte nějakou oční vadu, pravděpodobně nosíte kvůli korekci brýle. Stále více však do módy přicházejí kontaktní čočky, jejichž technologie šly nyní neskutečně kupředu. Už se nemusíte bát pálení a suchých očí a složitého čištění čoček. Na rozdíl od brýlí nikdo nepozná, že nositel používá pomůcku pro korekci zrakových vad. Při určitých činnostech, zejména při sportu, jsou kontaktní čočky nepostradatelnou pomůckou.

Čočky jsou nepostradatelným pomocníkem rovněž v létě, kdy běžně nosíte sluneční brýle. Dioptrické sluneční brýle vyjdou totiž oproti čočkám a klasickým slunečním brýlím o mnoho dráž.

Druhy kontaktních čoček


Dnes máte na výběr i jednodenní kontaktní čočky, jejichž pořízení je sice dražší, ale nemusíte se starat o jejich údržbu. Více se musíte starat o čočky čtrnáctidenní, měsíční a nebo dokonce roční. Některé z nich můžete nosit 24 hodin denně-to znamená, že se z oka nevyndávají ani při spánku. Setkat se můžete i s nedioptrickými barevnými čočkami, které slouží ke změně barvy očí.

Dnes už jsou čočky vhodné i pro poruchy jako je astigmatismus či presbyopie. Ani lidé, kteří trpí přecitlivělým okem s tendencí vysychat se nemusí trápit s brýlemi. Vhodnými čočkami pro citlivé oči jsou moderní silikon-hydrogelové kontaktní čočky. Ty mají vysokou propustnost pro kyslík a obsahují speciální zvlhčovací složky.

 

Příslušenství ke kontaktním čočkám


Doporučujeme kupovat kvalitní čočky od předních výrobců jako jsou Johnson & Johnson, CIBA Vision či Cooper Vision. To stejné patři i pro roztoky pro kontaktní čočky, pouzdra či kapky do očí. Kvůli všudypřítomným bakteriím se totiž čočky musí po každém vyjmutí z oka desinfikovat. K tomu slouží různé čistící prostředky. V klasických roztocích necháte čočky „odmočit“ a pak je jemně čistýma rukama promnete. Existují ale i speciální peroxidové roztoky, které díky speciálnímu pouzdru udělají všechnu práci za Vás.