Med – přírodní lék!

Začíná sezóna nového a čerstvého medu, který již včelaři budou co nevidět stáčet. Med je neznámnější a nejdůležitější včelí produkt. Je to hodnotná dietetická potravina, lék a sladidlo. Včely jej vytvářejí z nektaru nebo medovice, které sbírají, a z výměšků hltanových žláz. Výslednou hmotu uskladňují v plástech. Med je velice cenná látka, která by neměla chybět v naší stravě. Má pro člověka hodnoty, které jinými potravinami nelze nahradit.

Med obsahuje vodu, fruktózu, sacharózu, složité cukry, minerální lákty, enzymy, organické kyseliny, aminokyseliny, vitamíy, vonné látky, inhibiny aj.

Který med je nejkvalitnější?

Květový med je přírodní koncentrát nektrau z květů rostlin. Má většinou světlejší barvu. Je snadno stravitelný díky vyššímu obsahu glukózy (hroznového cukru) a fruktózy (ovocného cukru), vhodné jako vysoce hodnotný doplněk výživy dětí, rekonvalescentů, sportovců atd. Květový med je velmi ceněn v lidovém léčitelství.

Lesní med je zpravidla tmavší, což způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin. V poorvnání s medem květovým obsahuje větší množství fruktózy, ale hlavně minerálních látek a stopových prvků prospívajících lidskému organizmu. Má charakteristckou, velmi lahodou chuť, po kterou jsou tyto medy oblíbené.

Pastovaný med je včelí květový med převážně řepkový. Je bohatý na látky bílkovinné povahy a řady vitamínů B1, B2, B6, B12, C, E. Přirozenou vlastností květových medů je, že brzo po vytočení krystalizují. Krystalizace je přirozená a je zárukou jeho pravosti. Mechanickým rozdrcením hrubých krystalů na mikrokrystalky vzniká jemný krém tzv. pastovaný med. Pastovaný med je ideální pomazánkou na chléb a pečivo, zvláště pro děti, neboť zůstává již stále vláčný, lehce se roztírá a nestéká a vyniká lahodou chutí. Pastovaný med neobsahuje žádné konzervační látky.

Propolis

Včely rovněž produkují propolis. Propolis je směs pryskyřice, éterických olejů a pylu. Používá se od pradávna. Propolis má několik účinků. Je baktericidní – ničí baterie, anestetiské – tlumí citlivost a bolest, stimulační – povzbuzuje imunologický systém organizmu, antitoxické, antivirové dermoplastické – podporuje hojení ran a zajizvení bez strupů, regeneruje kůži.

Med i propolis jsou naprosto přírodní léčiva a jejich užívání a používání vám jen a jen prospěje.