Přichází jaro a s ním také alergie!

Je tady jaro a vše se začíná krásně zelenat a květy kvést. Příroda je v tomto období nádherná. S tímto však taky přichází jedna nepříjemnost, čímž je alergie. Mnoho z nás je alergických na pyl, který se právě v jarním období vyskutuje v ovzduší.

Mezi symptomy alergie patří alergická rýma, zarudnutí a svědění očí, zhoršení sluchu, zúžení průdušnice, někdy doslova astmatický záchvat, ekzém, vyrážka, kopřivka, někdy i bolesti hlavy. Všechny tyto projevy alergie nejsou nikterak příjemné.

Jarní alergie přichází nenápadně, nejprve se projevuje rýmou. Mnohdy se tedy ani neuvědomíme, že trpíme alergií, když máme přece jen obyčejnou rýmu. Alergie se však nesmí podcenit, neboť může dojít již ke zmiňovanému astmatickému záchvatu. Každopádně je dobré vyhledat lékaře, který váš vyšetří a předepíše potřebné léky. Naštěstí existuje spoustu přípravků, které alergické příznaky zmírní, např. Fenistil, Zodac, Zyrtec, Xyzal. Možná ani netušíte, že se rovněž doporučuje navštěvovat solné jeskyně, neboť má zdejší sůl blahodárné účinky na dýchací cesty.

Mezi hlavní pylové alergeny patří:

v dubnu: bříza, olše, dub, jiml, vrba, tis a další

v květnu: kopřivy, pampelišky, řepka, lípa, ořech, jetel a další

v červnu: heřmánek, černý bez, žito, jitrocel a další

Je možné se léčit také stravou. Denně bychom měli jíst mnoho ovoce a zeleniny bohaté na vitamin C. Zejména citrony, pomeranče, grapefruity, jablka, kiwi, kyselé bobuloviny. Ze zeleniny je vhodné konzumovat rajčata, zelí, špenát, brokolici, kapustu a brambory. Měli bychom omezit kávu, cigarety a alkohol. Při péči o tělo je vhodné používat zdravotní mýdla, šampony a kosmetiku.