Jezírko a rybičky v zahradě

Momentálně si můžeme užívat poslední slunečné a teplé dny, které nám letošní podzim nabízí. Proto si pobyt na zahradě co nejvíce vychutnejte. Pokud vás však neuspokojuje současný stav vaší zahrady a chtěli byste ji změnit, můžete během zimy pouvažovat o jejím novém pojetí. Velice moderním prvkem se v poslední době stává zahradní jezírko, které vnese do zahrádky nevšední prostor a tajemno. Působí jako šperk. Voda je krásnou a proměnlivou složkou každé zahrádky. Vodní rostliny a zejména rybičky pak dodají zahrádce nový život.

Vodní prvek v zahradě

Voda v zahradě nemusí být zastoupena pouze zahradním jezírkem, ale také malou tůňkou, potůčkem, či studnou s pumpou. Oázu klidu a relaxace vám však nabídne právě zahradní jezírko. To může sloužit také jako alternativa koupacího jezírka. Proto si před realizací jezírka promyslete, k jakým účelům bude váš nový vodní svět sloužit. Či čistě jako dekorace, koupací jezírko, zdroj užitkové vody nebo pro pěstování ryb.

Umístění zahradního jezírka

Předem si promyslete, kam jezírko umístíte. Nezáleží na tom, zda bude velké nebo malé, ale uvědomte si, že jej nebudete moci stěhovat. Maximálně je možné jej postupem času rozšiřovat, což stejně tak bude znamenat zásah do stávají podoby. Nejpřirozenějším místem pro zahradní jezírka je nejnižší část zahrady. Krásně vypadá u zahradního posezení, ze kterého budete moci sledovat vodní hladinu. Nemělo by být umístěno pod stromy, protože by do něj neustále padalo listí, což vodu znečišťuje. Vyberte tedy klidné místo, kam dopadají alespoň část dne sluneční paprsky a kde si budete moci jít odpočinout a relaxovat.

Provedení zahradního jezírka

K realizaci jezírka na vaší zahradě můžete zpravidla využít dvě možnosti, respektivě dva materiály. Prvním z nich je plast a druhým jezírková fólie. V případě plastu lze zakoupit již hotová plastová jezírka, která se jen usadí do země. V současné době však představuje dobré řešení právě jezírková fólie, neboť umožňuje realizovat jakýkoli tvar, velikost i různou hloubku jezírka. Pokud je váš manžel šikovný, stavbu jezírka zvládne sám. Pokud se na to necítí, vytvoření odbornou firmou zaručí bezproblémový a kvalitní fungování zahradního jezírka.

Krásu dodají rostliny a rybičky

Zahradní jezírko bez vodních rostlin není to pravé. Teprve ty vytvoří ze zahradního jezírka přitažlivý a originální prostor. Záleží na vaší nápaditosti, jak si jezírko osadíte. Nejkrásnější vodní rostlinou je bezpochyby leknín, u kterého můžete obdivovat atraktivní květy různých odstínů, od bílé, žluté, růžové, až po červenou. K jedinečné atmosféře přispějí rybičky, z nichž budou mít určitě největší radost vaše děti. Do zahradních jezírek jsou vhodní karasi nebo třeba koi kapři ve fantastických barevných formách.

Zdroj fotografií: www.oase-filtrace.cz