Je tajemstvím vitality tekutý kolagen?

Krémy, kúry, tabletky, mýdla, masky… Každá žena, která se o sebe stará, ví, jak náročná je snaha o krásu a vitalitu. Za mnohé, překvapivě, vděčíme nenápadné bílkovině jménem kolagen, která se však s přibývajícím věkem ztrácí – a naše mladistvá krása a pružnost spolu s ní. Jak předejít nechtěnému předčasnému stárnutí?

Co je to kolagen a proč je důležitý?

Zdá se, že na kolagen často neprávem zapomínáme. Dermatoveneroložka MUDr.  Vanda Martišková říká, že „kolagen je základní stavební bílkovina lidského těla, odpovídá za pevnost kůže, šlach a chrupavek, ale nachází se také ve vlasech a nehtech. Jeho úkolem je udržování pevnosti a odolnosti těchto struktur, čímž přímo ovlivňuje zdraví, ale i krásu. Po 25. roce života však jeho přirozená tvorba v těle začíná klesat.“  Všimnout si toho můžeme například na bolavých kloubech, vráskách či ochablé pokožce, která již zdaleka nepřipomíná pružnou a hladkou dětskou tvář. Pokud chceme být fit, je důležité kolagen tělu průběžně doplňovat. Ukazuje se, že v tekuté formě je nejefektivnější, protože tělo tak dokáže vstřebat až 99% této drahocenné látky! Na rozdíl od podávání v podobě tabletek nebo mastiček se dostane všude tam, kde je ho nedostatek. „Aby měl kolagen maximální efekt a blahodárné účinky na zdraví, je důležité vytvořit si každodenní rutinu, říká majitelka kosmetické a farmaceutické společnosti Pharma MKL Katarína Demetriou. „Ideální je zředit tekutý kolagen s vodou a vypít ho večer před spaním.“

Životnost kolagenu v našem těle

Kolagen má vlastní „koloběh života“ – z organismu se nám postupem času vytrácí. Jaká je však jeho kvalita a množství v těle v různých etapách života?

1039757726
  • Mladistvé „pětadvacítky“

Bohužel už po dvacítce máme důvod strachovat se o tenčení zásob kolagenu. K urychlení přispívá i uspěchaný způsob života a mnohdy nedostatečně kvalitní péče o pokožku. Ano, čtete dobře, kvalitní! Pokud se však budete vyhýbat kouření a zvýšenému UV záření, úbytky kolagenu naštěstí nebudou v tomto životním stádiu až tak velké.

  • Co je to čtyřicítka?

Čtyřicet let je přesně ten čas, kdy si začnete citelně uvědomovat úbytek kolagenu. Dochází k jeho výraznému poklesu, přibližně až o 30%. Oslabuje se svalstvo, objevují se vrásky, trpí chrupavky, bolí kosti, lámou se vlasy a vysušuje pokožka. Pokud jste dosud zanedbávali péči o pokožku, nastal ten správný čas, abyste se o ni začali řádně starat.

  • Změny v těle po šedesátce

Po šedesátce má už většina žen po menopauze. „Během menopauzy dochází v těle ženy k dramatickým hormonálním změnám. Hladina estrogenu prudce klesá, což má za následek široké spektrum nepříjemných změn. Estrogen je hormon, který kromě mnoha jiných funkcí ovlivňuje i fibroblasty, buňky produkující kolagen. Jeho nedostatek se proto projevuje především ve tkáních, které kolagen obsahují – kůže, chrupavky, nehty, vlasy. Pro menopauzální pleť je typická postupná suchost, vrásky, tmavé skvrny, menší pružnost kůže a její ztenčování. Obdobné změny postihují i jiné tkáně. Jde o tzv. hormonální stárnutí organismu,“ vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Vanda Martišková. To vede k celkovému úpadku vitality. V tomto věku dochází k úbytku kolagenu a v těle nám zůstává přibližně 40% množství.

  • Osmdesát +

Po dosažení tohoto úctyhodného věku hladina kolagenu v našem těle klesne na pouhých 20%, proto jsou výživové doplňky a suplementy na jeho podporu v tomto věku opravdu nezbytné.

Ideální kolagen

Abychom z užívání tekutého kolagenu vytěžili maximum, je důležité vybrat si ten správný. „Kolagen by měl být v co nejčistší formě bez různých přidaných látek, které snižují jeho dávku v přípravku. Doporučuje se sáhnout i po hydrolyzovaném kolagenu, který je díky svému zpracování nejrychleji a nejlépe vstřebatelný,“ radí Katarína Demetriou.

Při užívání se kolagen nebojte zkombinovat s vitamínem C, který přispívá k jeho správné absorpci. „Vitamín C je důležitý v procesu hojení tkání, obranyschopnosti před infekcemi a jako antioxidant chrání buňky před oxidativním stresem. Zvyšuje také vstřebávání železa a je důležitý při metabolismu bílkovin a přenosu nervového vzruchu. Málokdo ví, že při tvorbě kolagenu hraje nezastupitelnou roli právě tento vitamín. Je zapotřebí již v první fázi produkce kolagenu a odpovídá vlastně za jeho základní vlastnost – pevnost. Jeho nedostatek vede k tvorbě defektního a nestabilního kolagenu,“ dodává MUDr. Vanda Martišková.

Co je dobré vědět o kolagenu?

  • Tvoří až 30% všech stavebních bílkovin v našem těle.
  • Jeho množství a kvalita s věkem klesají.
  • Nevděčíme mu jen za krásu, ale také za zdraví našich kostí, vlasů, pokožky, kloubů, šlach či nehtů.
  • Kolagenu nepřeje kouření či nadměrné UV záření.
  • Nejlepší je doplňovat ho ve formě tekutého, hydrolyzovaného kolagenu, v kombinaci s vitamínem C.