Je lepší podlahové vytápění nebo pomocí radiátorů?

Pokud momentálně stavíte dům, s největší pravděpodobností jste již museli přemýšlet nad způsobem vytápění. Stejně tak, pokud rekonstruujete starší domek nebo byt a chcete si jej znovu zařídit tzv. od A po Z. Ptáte se, který způsob vytápění pro vás bude lepší? A který vám ušetří peníze a zajistí pro vaši rodinu zdravější prostředí? Budeme se vám snažit představit hlavní výhody, jak podlahového topení, tak radiátorů. Z toho je i zřejmé, že co je pro jeden způsob výhodou, znamená pro druhý nevýhodu.

Výhody podlahového topení

Již na začátek lze shrnout, že podlahové topení má kladů o něco více. Proto se stává, zejména pak pro moderní bydlení, častější variantou. Ale nepředbíhejme a pojďme si je nastínit. Asi největší předností podlahového topení je rovnoměrné rozložení tepla. Jak je známo, teplo vždy uniká směrem vzhůru. Pokud se v místnosti topí radiátory, dolní polovina místnosti je chladnější a teplo je spíše v té horní. Podlaha zůstává studená a právě od nohou nám je nejvíce zima. U podlahového topení je tomu naopak, což je dobře. Teplo se udržuje tam, kde se pohybujeme, proto se cítíme příjemně a hlavně je teplá i podlaha. Díky tomu je možné topit o 2-3% méně, což se samozřejmě projeví na nižších nákladech na vytápění. Takže úspora může činit okolo 10% ročně a celkově je topení podlahovým topením úspornější. Dále se vzduch tolik nevysouší a nevíří se prach, což má vliv i na zdraví člověka. Oceníte také to, že podlahové topení nemá nároky na prostor v místnosti a není vidět.

Pokud tato fakta shrneme, podlahové vytápění využívá teplo efektivněji, ušetří vám energii i finance a zajistí zdravé klima pro vaši rodinu.

Výhody radiátorů

Druhý způsob vytápění, pomocí radiátorů, o kterém bychom se také chtěli zmínit, má rovněž nesporné výhody. Jednoznačnou výhodou je rychlost po spuštění, s jakou radiátory danou místnost vyhřejí. U podlahového topení je nástup pomalejší. Montáž radiátorů nevyžaduje téměř žádné stavební úpravy. Podlahové topení se dává pod podlahu a v tomto případě jsou stavební zásahy nutné, což může být, zejména v případě starších domů, docela problém. Instalace podlahového topení musí být provedena s maximální kvalitou, jestliže by došlo k poruše, oprava je komplikovaná, vzhledem k tomu, že je topení v podlaze. Asi si to umíte sami představit. U radiátorů jsou dodatečné úpravy a případné opravy možné, bez jakýchkoli problémů. Na radiátory lze také věšet mokré prádlo, což je často velmi užitečné. Je také potřeba uvést, že pořizovací náklady na podlahové topení jsou vyšší.

Je tedy zřejmé, že i radiátory mají své plusy, mezi které patří rychlost vyhřátí místnosti, snadná montáž i následné zásahy a rovněž nižší pořizovací cena.

Na závěr

Co nám z daných výhod a nevýhod vyplývá? Ideální je kombinace jak podlahového topení, tak radiátorů. Je však na vás, čemu dáte přednost a vždy je na místě se poradit s odborníkem, který zohlední vaše individuální požadavky a možnosti.