Jaké práce provádíme na zahradě na jaře?

Konec března je ideálním časem, kdy můžeme začít s pracemi na našich zahrádkách. Pro tento rok sice ještě zima nechce říci své sbohem, ale když se podíváme na záhonky, kvetou na nich první jarní kytičky, jako jsou sněženky či bledule. To znamená, že zahrada se pomalu, ale jistě probouzí ze zimního spánku. Jaro přece jen přichází a my můžeme odstartovat práce na svých zahradách. Řekneme si s čím začít a co je potřeba udělat v daném jarním měsíci.

Březen

Březen je ještě poměrně chladným měsícem, avšak něco už přece jen můžete na své zahrádce udělat. Začíná se obvykle ořezem ovocných dřevin, zejména jádrovin, jako jsou jablka, hrušky. U nich se provádí ořez ještě před vegetací, přibližně v době, kdy neklesají teploty pod mínus 5 °C. Později ořežte další ovocné stromy či keře, ale třeba i růže a živé ploty. Doporučujeme si pořídit kvalitní nůžky na dřeviny či případně křovinořez. Nůžkami krásně řez provedete, aniž byste stromy a keře poranily. Křovinořezy AL-KO jsou zase ideální na živé ploty, zaberou větší plochu a můžete jimi plot krásně tvarovat. Rovněž můžete dřeviny ošetřit postřiky proti škůdcům.

Již na konci března si připravte záhony na zahrádce, ve skleníku či pařeništi a již nyní můžete začít s výsevem a výsadbou některé zeleniny, která se sklízí na podzim. Jedná se zejména o pór, některou kořenovou zeleninu a cibuli.

Duben

V dubnu už můžete na zahradě pracovat intenzivněji a to nejen na té užitkové, ale už i na okrasné. Věnujte se setí, výsadbě a přesazování vámi předpěstované zeleniny. Vysaďte sadbu cibulek, rajčat, paprik, okurek, kedluben, salátů, zelí apod. Můžete vyset ředkvičky či zasadit semínka bylinek.

Dubem je i vhodným obdobím, kdy je potřeba zregenerovat trávník, aby se po zimě co nejdříve zazelenal. Je potřeba jej provzdušnit, a proto se vám bude hodit zahradní technika AL-KO v podobě vertikutátoru, nebo-li provzdušňovače. Lze pořídit i ruční provzdušňovač, pokud nemáte trávník až moc rozsáhlý. Po provzdušnění trávník přihnojte. Rovněž můžete vyset nový trávník.

Pokud už je teplejší počasí, pusťte se do osázení truhlíků a květináčů, které rozzáří vaše balkóny, terasy a okolí celé zahrady.

Květen

Květen je z pohledu zahrady jedním z nejkrásnějších měsíců, neboť tehdy začíná vše krásné kvést a zelenat se. Zároveň však ještě pořád mohou udeřit mrazy. Na tři zmrzlé muže, Pankráce, Serváce a Bonifáce se kolikrát zima ještě připomněla. Obecně je však květen už docela teplý a s ranními mrazíky si země poradí. V druhé polovině května už můžete vysadit rostliny, které jsou choulostivější i další zeleninu. Začněte také vytrhávat plevel na záhoncích a okopávat je.

V květnu můžete už naplno využít vaší sekačky AL-KO a sekat urostlejší trávu, která by už měl být nádherně zelená.

Zdroj fotografií: levneelektro.cz