Jak zatočit s nachlazením a chřipkou?

Nachlazení v podobě rýmy, bolest v krku, zvýšená teplota, představuje běžnou virózu, se kterou se potýkáme několikrát do roku.  Rozhodně to není nic příjemného a dokáže nám pěkně otrávit život. Zpravidla se však mnozí z nás při rýmě nebo bolestech krku, nikterak neomezujeme při našich každodenních činnostech – chodíme do práce, do školy. Jenže i takové nachlazení se nesmí podcenit a je třeba jej léčit.

Kdy jsme ohroženi?

Nejkritičtějším obdobím je jaro. První sluneční paprsky v nás vyvolávají první pocity tepla a my odhazujeme zimní oblečení. Jenže rychlý přechod ze zimy do teplého počasí má za následek právě nachlazení. Nachladit se můžeme samozřejmě i v létě, v podstatě během celého roku.

Jak se nachlazení projevuje?

Projevy běžného nachlazení jsou stále stejné. Z počátku se cítíme unavení, může nás bolet hlavu a nemáme náladu podnikat jakékoli aktivity. Přidá se bolest v krku či rýma. Začne nás z nosu kapat, posléze jej máme zase ucpaný, že přes něj nemůžeme dýchat. Někdy se projeví i kašel a my hledáme nejrůznější prostředky od kapek do nosu, bonbónů na bolest v krku, ibalgin či coldrex. Postupem času se dostaví i horečka. Jenže i  v této fázi někteří z nás stále chodí do práce a přenášejí bacily na své okolí.

Jak se léčit sama?

Nikdo z nás si nepřeje být nemocný a tak se bráníme, jak jen můžeme. Jakmile se dostaví horečka, zvolněte a raději ulehněte do postele. Potřebujete totiž klid a teplo. Při nemoci je základem hodně pít. Mějte tedy neustálý přísun tekutin. Pijte třeba několikrát denně coldrex. Tento horký nápoj je určen na symptomatickou léčbu chřipky a nachlazení. Coldrex potlačuje příznaky, snižuje horečku, tlumí bolest. Pokud vás trápí rýma, pořiďte si kapky na rýmu. Důsledná je také hygiena. Používejte jednorázové kapesníky. Pravidelně větrejte. Jakmile se příznaky nezlepší do několika dnů, raději vyhledejte lékaře. K lékařům nikdo nechodí rád, ale i z banální rýmy se může skrývat něco horšího.