Jak zabavit děti po návratu ze škol(k)y? Namísto zapínání televize se může zkusit origami nebo malování vodou

Více než třetina školáků se ve svém volném čase nudí, nenavštěvuje žádný kroužek a odpoledne tráví u počítače nebo televize. Ani s koncem prázdnin, příchodem sychravého počasí a nedostupností zájmových kurzů ovšem není třeba rezignovat, spoustu her a zábavných úkolů si děti užijí i doma. Papírové skládačky, samolepky, doplňovačky a bludiště jsou jen zlomkem originálních aktivit z knižních edic pro „šikovné ruce“ a „bystré hlavy“. Spolu s nakladatelstvím Fragment jsme pro vás a zejména vaše děti připravili pát tipů a nudná odpoledne.

Kouzlo samolepek

„Auta, koně, pohádkové postavy – tematické samolepky jsou fenoménem pro děti od pěti do dvanácti let. Plní jimi svá alba, doplňují obrázky, tvoří koláže a možná polepují lednice a domácí nábytek,“ vylíčil Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment. Není se však čeho bát – nálepky v sešitech pro nejmenší jsou snímatelné a děti je mohou používat znovu a znovu. Stovky variant nabízí například kniha Skládanky s nálepkami – žlutá pro předškoláky. Starší děti zaujme kombinace nálepek s malováním a skládáním. Díky Papírovým skládačkám – Princezny (se samolepkami) si může každá malá slečna vytvořit svůj vysněný zámek pro panenky.

zábava, která se dá přelepovat znova a znova

Tvoření z papíru

„Je to taková nostalgie rodičů, mnozí si jasně pamatují závody vlašťovek, ale už si nevybaví, jak je složit,“ popsal Pavel Nýč. Nejznámější skládačky jako čepici, lodičku, šipku, prasátko nebo i čerta, které si dítě může složit a vybarvit podle libosti, oživuje přesnými návody kniha Klasické české skládačky z papíru. Milovníci pravěku jistě ocení Origami – Dinosaury s kvalitními barevnými listy, postupy, jak složit různé druhy ještěrů, a s rozkládacím pozadím přírodní scenerie, vhodným k umístění zvířátek na čestné místo na poličce. Pro všechny malé šikuly je ideální kombinovaná kniha Hravé tvoření – skládačky, vybarvovánky a vystřihovánky, která je provede krok za krokem výrobou záložky nebo třeba stojánku na tužky.

skládat z papíru se dá téměř cokoli
naučte vaše děti hravě tvořit

Malování pokaždé jinak

„Kreslení pomáhá předškolním dětem i malým školákům uvolnit zápěstí a vžít si správný úchop pera. Děti, které jsou zvyklé vybarvovat a obtahovat, se později lehce vyrovnají s psaním písmen i číslic,“ uvedl Pavel Nýč záměr mnoha cvičení v populárně naučné literatuře pro předškoláky a prvňáčky. Nejmenším dětem učaruje „kouzelná“ kniha Na statku – Maluj vodou!, v níž černobílé obrázky po navlhčení štětcem ožijí všemi barvami. Nepřetáhnout, aby se barvy nesmíchaly, vyžaduje notnou dávku soustředění a pozornosti! Prostorovou představivost holčiček a kluků prověří Dobarvovačky pro šikovné děti – z poloviny natištěné obrázky už si dokreslí podle vlastní fantazie.

malování je vhodné zejména pro prvňáčky

Hravé učení

Dětem, které se do školních lavic teprve chystají, i těm, které se už v novém prostředí pomalu rozkoukávají, je určena nová kniha Příprava na zápis do školy – bude ze mě prvňáček!, vycházející 17. září v Nakladatelství Fragment. Obsažené úkoly jsou sestaveny podle požadavků, které jsou na prvňáčka kladeny, ať už ve čtení, psaní, matematice nebo prvouce. „Příklady podporují rozvoj zrakového a sluchového vnímání, logického uvažování, početních a prostorových představ, jemné motoriky a grafomotoriky. Úkoly jsou pravidelně prostřídány, ale podle ikon rodiče poznají, kterou oblast bude dítě procvičovat primárně,“ popsal Pavel Nýč. Domino, bludiště, poznávání rozdílů a další aktivity trénují soustředěnost dítěte. Ve škole už jej podobné úkoly nepřekvapí. Interaktivní kniha je určena dětem od pěti let.

hravá knížka ideální pro předškoláky

„Určená věková hranice nemusí být u předškolních a školních titulů přesná, záleží na skutečném vývoji a znalostech dítěte, ale je velice důležitá. Nevhodně zvolený titul vzhledem k věku rozhoduje o tom, jestli si dítě knihu oblíbí, nebo ji odloží. Věkové skupině odpovídá složitost jazyka, množství textu i odbornost. Dáte-li dítěti o dvě věkové kategorie vyšší encyklopedii, bude na něj moc složitá, s příliš velkým množstvím textu, který nebude trpělivé číst. Zvlášť u předškoláků je vhodné držet se knih jim určených,“ poznamenal Pavel Nýč.

Pěstování zálib

Menší děti nemívají jeden pevně daný zájem – zkoušejí, ochutnávají, skáčou z jedné věci na druhou – a proto jsou knihy jim určené rozmanité, plné variabilních úkolů a her. Starší žáci už mají vytyčené své koníčky, kterým se rádi věnují a které mohou rozvíjet. Nadané výtvarnice uvítají rady a návody v knihách Kreslíme zvířátka nebo Korálkování – výroba šitých šperků. Zvídavým klukům učaruje Velký lexikon – Kouzla a magie, který je provede zaručenými triky a fintami, jak uhranout publikum.

větší děti ocení zábavu, při které je potřeba větší zručnost
všechny děti očarují kouzla a čáry