Jak vytvořit krásnou a moderní zahradu?

Kdo má kolem svého domečku zahrádku ví, kolik práce se kolem ní vyžaduje. Zahrada je v podstatě venkovní vizitkou našeho bydlení a pokud ji chceme mít krásnou a moderní, je potřeba si ji upravit. Měla by působit uvolňujícím a estetickým dojmem a důležité je sladění s celým domem. V dnešním článku vám tedy přinášíme návod, jak si vytvořit funkční a přitažlivou zahrádku, která bude lahodit každému oku.

Návrh zahrady

Před samotným započetím prací na zahradě je potřeba promyslet půdorys zahrady. Tedy rozčlenit pozemek zahrady na určité části. Stanovit si, kde budou jednotlivé oblasti, např. cestičky, záhonky, trávníky, terasa, vodní plochy, pergola, ale také užitková zahrada třeba v podobě skleníku. I skleníky se mohou hodit do moderní zahrady a dodají jí zvláštní nádech. Zde lze pěstovat klasickou zeleninu, ale třeba i tropické rostliny, které nejsou pro naše podmínky tak běžné.

Práce s terénem

Když už máte představy o tom, jaké rozložení bude zahrada mít, je nutné připravit terén. Záleží na tom, zda je rovinatý, do kopce apod. Velice pěkně však vypadá členitá zahrada, která je tvořena v nejrůznějších výškách a přináší určité oživení. Lze tedy uměle vytvořit kopečky, postavit třeba zítku nebo zajímavý plot, jak tomu bývá v anglických zahradách. S úpravou terénu vám může pomoci zahradní technika, která vám práci ulehčí a tolik se nenadřete.

Pracujte s barvami

Je dobré, když je zahrada plná nejrůznějších barev. A to nemluvě pouze o rostlinách, které nás okouzlí svými nádhernými květy, ale také o listech rostlin i materiálech, které můžete do zahrady využít. Použité barvy totiž působí na emoce a vytváří tak konečný dojem ze zahrádky. Snažte se tedy mít zahradu pestrou, jak už rostlinami, tak třeba barevnými cestičkami, kamínkami, dřevinami apod.

Vodní plochy

Trendem v moderních zahradách jsou v poslední době vodní plochy. Ty vnášejí do zahrady jedinečnou uvolňující a klidnou atmosféru a i vodní život v podobě leknínů, ryb atd. Velice pěkně se tedy v každé zahrádce vyjímají malá či velká jezírka nebo dokonce vodní nádrže, které lze využít i ke koupání. Vodní prvek by ve vaší zahradě rozhodně neměl chybět.

Důmyslné osvětlení

S osvětlením v zahradě můžete doslova kouzlit. Zahradní svítidla lze dnes pořídit v mnoha stylových provedeních. Zkombinovat můžete bílé i barevné světlo, vytvářet stíny i místa, která se postupně noří do tmy, což navodí originální dojem i jedinečný pocit.

Rostliny a dřeviny

Co by byla zahrada bez rostlin, keříků, stromečků apod?! Pohrajte si s tvary, barvami, velikostí, texturou rostlin. Nakoupit můžete nejrůznější trvalky či jednoletky, listnaté i jehličnaté stromy a keře…prostě cokoli, co vaši zahradu zkrásní a oživí. Velice pěkně také vypadají osázené truhlíky, květináče, které můžete rozmístit napříč celou zahradou.