Jak se efektivně bránit prachu? Přinášíme vám zaručené tipy

žena v kuchyniPolice, klávesnice, stoly i květiny – všechny z nich sužuje v domácnosti jeden společný nepřítel – prach. A každá hospodyňka jistě zná tu beznaděj, kdy chvíli poté, co si dá pořádnou práci s úklidem celého bytu, vidí snášet se malé částečky prachu. V domácnosti uklízíme nejčastěji prach, protože nám vadí již od pohledu a téměř neustále si vynucuje naši pozornost. Přirozený pohyb vzduchu v místnosti a také ruch způsobený činností ostatních členů domácnosti je zárukou, že nedávno uklizená místa se již opět dovolávají vaší prachovky.

Tipy, jak bojovat s prachem

Abyste se nestala otrokyní všudypřítomného prachu, máme pro vás pár tipů, jak s ním bojovat o něco efektivněji:

  • Před úklidem si vše naplánujte a řekněte si, kolik času máte v úmyslu úklidu věnovat – nebudete se “loudat”, ale také se nesedřete do úmoru.
  • Začněte nahoře a postupujte směrem dolů. Zamezíte tak tomu, abyste se motali v kruhu a znova si zaneřádili již uklízená místa.
  • Utírat prach suchým hadrem je nesmysl – pouze rozvíříte prach, který si během krátké doby “sedne”, odkud se vznesl. Naopak příliš mokrý hadr je také nevhodný, zejména pro některé typy materiálů jako je třeba dřevo.
  • Prach sužuje i pokojové květiny – listy květin stírejte suchým hadříkem, pokud jim chcete dopřát osvěžení, dejte jim “sprchu”, nechejte okapat a následně svěží vraťte zpět na místo.
  • Zvolte prostředky s antistatickými složkami, které zabraňují dalšímu usazování prachu. Mezi tyto výrobky patří například Diava multifunkční, kterou užijete i při čištění elektroniky.
Účinné zraně - pořádný hadřík a
Účinné zraně – pořádný hadřík a správný mycí prostředek

Přizvěte si k ruce malé pomocníky

Nemusíte všechno zvládnout sami, přizvěte si k úklidu i malé pomocníky, kterým můžete svěřit dílčí úkoly. Utírání prachu není tolik náročná činnost a kromě výchovného prvku ušetříte i trochu času, který můžete věnovat právě dětem.

Jak zbavit prachu monitor a obrazovku?

Než se pustíte do čištění, televizi či monitor vypněte a počkejte alespoň minutu, než vychladne. V opačném případě by vám mohly na monitoru nebo obrazovce zůstat těžce odstranitelné šmouhy. Pozor! Běžné papírové kapesníky nebo ubrousky mají hrubou strukturu a na obrazovce nebo monitoru mohou zanechat nepříjemné škrábance. Nejprve omeťte nebo odfoukněte hrubé nečistoty, pak už povrch jen jemně setřete navlhčeným hadříkem.

Zdroj fotografií: Shutterstock