Jak pečovat o problematickou pleť?
Drobné nedokonalosti se čas od času objeví na pleti každého z nás. Pakliže tyto problémy přetrvávají, není to nic příjemného. Rozšířené póry, vřídky, pupínky, černé tečky a mastná pleť – to jsou projevy, které řeší téměř každá žena, která se chce líbit. Také vás trápí akné? Pak je potřeba věnovat pleti zvýšenou pozornost. Základem je především správná péče. My vám dnes povíme, jak na to!
Kdo trpí akné?
Nejrůznějšími formami problematické či aknózní pleti trpí až 70-80 % populace, bez ohledu na věk či pohlaví. Tento častý jev začíná obvykle v pubertě, kdy chlapci i dívky zažívají velké hormonální změny. Nicméně projevy problematické pleti se objevují u 3 z 5 žen starších 30 let.
Co může za vznik akné?
Za vznik akné může zejména nadměrná produkce hormonů či hormonální nerovnováha. Souvisí se zvýšenou produkcí kožního mazu a s poruchou rohovění, která se podílí na ucpání mazových žláz, dále bakteriálním osídlením kůže. Obrovský vliv má rovněž genetická dispozice, resp. typ pleti. Mezi další faktory příčin se řadí stres, obezita, zažívací potíže. Vyvolat jej mohou také léky a chemické látky.
Naučte se pečovat o problematickou a aknózní pleť
Problémy s pletí bývají ovlivňovány i nesprávnou péči a čištěním. Ač jste náchylnější více nebo méně, vznik černých teček a pupínků lze udržet v mezích používáním těch správných produktů a jejich aplikací. Péče o problematickou pleť tedy začíná pořízením speciální kosmetiky, jež je k těmto účelům vyvinuta. Mezi ověřené značky se řadí Eucerin, Vichy, Nivea, Dermacol a další. Následuje každodenní péče a jejich pravidelné používání. Tato kosmetika pomáhá stabilizovat činnost mazových žláz a působí protizánětlivě a dezinfekčně.
Péče o aknózní pleť vyžaduje čištění ráno a večer a sestává se ze třech kroků:
1. Čištění pleti
Na čištění pleti používejte pleťová odličovací mléka či mycí gely společně s vodou. Čištění provádějte i v případě, že nejste nalíčená, tedy každý večer a každé ráno. Jednou za čas si můžete na pleť aplikovat jemný peeling. Ten odstraní odumřelé kožní buňky, jež ucpávají póry. Peeling tedy vaší pleti prospěje.
2. Tonizace
Další krok spočívá v dočištění, tzv. tonizaci. Díky ní se pleť více projasní, osvěží a uvolní se ucpané póry. Vhodnými přípravky k dočištění je pleťová voda, tonikum, micelární voda. Používejte však produkty bez alkoholu. Alkohol totiž nadměrně vysušuje a podporuje tvorbu dalšího mazu.
2. Ošetření krémem
Po důkladném vyčištění a tonizaci následuje ošetření lehkým krémem, nejlépe hydratačním, určeným pro aknózní pleť. Je nutné, aby krém hydratoval, zároveň reguloval tvorbu kožního mazu.
Pakliže budete opravdu pravidelně dodržovat kroky výše, na kvalitě vaší pleti se péče pozitivně projeví. A to jistě stojí za to!