Jak na potíže s nehty?
Ruce a nehty jsou vizitkou každého člověka i jeho zdravotního stavu. Zda vašemu tělu něco neschází, často poznáte i díky laickému pohledu – suché a lámavé nehty se záděry jednoduše prozradí, že vaše životospráva by potřebovala nějakou úpravu a nehty pozornější péči. Hladké, nepolámané a bez bílých skvrn – tak by měly vypadat zdravé nehty. Pokud se začnou třepit a lámat, dávají tak najevo, že něco není v pořádku. Řekněme si, jak si poradit s jednotlivými potížemi.
Slabé a lámavé nehty
Slabé a lámavé nehty jsou po povrchu nerovné a vypadají jako „bez života“. Může se jednat o vrozenou dispozici, ale většinou jsou slabé nehty důsledkem nevhodné stravy s vysokým množstvím cukru a kofeinu. Pokud trpíte na suché a lámavé nehty, je třeba se zaměřit hlavně na to, aby váš jídelníček byl dostatečně pestrý a zajistil tělu dostatek vitamínů a minerálů. Měla byste se vyhnout také nápojům jako káva, čaj a alkohol. Pečovat o nehty je třeba také zvenku, pokud se vaše nehty lámou, potřebují promastit, můžete vyzkoušet také olejové masáže nebo zábaly. K péči o nehty můžete využít také tajnou zbraň manikérek lak na nehty Sililevo speciálně vyvinutý pro remineralizaci a obnovení struktury nehtů. Příznivé účinky na slabé nehty má koupel v olivovém oleji a dostatek vitamínu E v podobě zpevňující péče i doplňku stravy.
ČTĚTE TAKÉ: Letní kúra pro hebké a ukázkové nožky
Suché a roztřepené nehty
Suchým nehtům chybí lesk a vláčnost, mohou mít na sobě rýhy, na konečcích se štěpit, mohou pnout i pálit, často se také vyskytují záděry. K vysušování nehtů může přispívat také chladné počasí a nedostatek omega-3 mastných kyselin. Nehty vysušuje časté používání odlakovače, který nehty připravuje o přirozenou vlhkost a vitamíny, proto dávejte přednost odlakovači bez acetonu, který je k nehtům o něco šetrnější. Každý den byste měli do jídelníčku zahrnout ovoce a zeleninu, ale také zinek, křemík, železo a vitamíny skupiny B a stejně jako u lámavých nehtů doplňovat vitamín E.
Zažloutlé nehty
Zažloutlé nehty mohou mít několik příčin, nejčastěji je uvidíte u silných kuřáků, jiným důvodem může být kvasinková infekce, která se projevuje také lámavostí a drolivostí, v případě kvasinkové infekce je nejvhodnější navštívit lékaře. Můžete vyzkoušet například „babské“ rady na bělení nehtů, podle některých z nich pomáhá obyčejná zubní pasta nebo přikládání citrónu či vatičky s nakapaným citrónem na nehty, tato procedura se nedoporučuje, pokud máte v okolí nehtů záděry.
Bílé skvrny
Bílé skvrny na nehtech může způsobovat nedostatek zinku, nejčastěji jsou však stopou po drobnějších poraněních, často vám nehty „ozdobí“ až do doby, než vám nehty odrostou. Často se bílé skvrny objevují v těhotenství nebo krátce po porodu jako důsledek nedostatku vápníku a vitamínu H. Bílé skvrny mohou vznikat také v důsledku hromadění kyseliny močové v organizmu.
Zdravá strava a pravidelná péče
Pokud se chcete vyhnout potížím s nehty, pečujte o to, aby vaše strava byla vyvážená a obsahovala důležité vitamíny. Například vitamín A (játra, brokolice, vaječný žloutek) posílí suché a křehké nehty, vitamín B12 (mléko, vejce) a vitamín E (ořechy, sója, mrkev) pomohou na zažloutlé nehty a vitamín C je ideální, pokud trpíte na záděry. Díky pravidelnému pitnému režimu budou nejen vaše ruce, ale celé tělo dostatečné hydratováno a dostatek tekutin vyloučí z těla škodlivé látky. Nezapomínejte také na pravidelnou péči o ruce a nehty, zejména na hydrataci a ochranu před mrazem i UV zářením.