Co dělat, aby vás tělo nebolelo?
Stačí si dát ve fitku trochu víc do těla a bolest vám dá obratem vědět, že to bylo pro tělo příliš. Pokud si však způsobíte vážnější poranění nebo podvrtnutí, je třeba se svěřit do péče lékaře. Přetažení svalů a úrazům se však dá vyhnout díky dodržování správného postupu při cvičení. Jako prevence bolavých kloubů a svalů je třeba udržovat si aktivní způsob života s dostatkem pravidelného všestranného pohybu. I jednorázové pohybové zatížení či přetížení svalů může být zdrojem zranění.
Natažené a pohmožděné svaly
V případě přepětí svalu nebo šlachy může dojít k jejich natažení doprovázenému menší či větší bolestí podle toho, o jak těžkou formu poranění se jedná. K natažení běžně dochází v oblasti nadloktí, lokte, stehna, kolene, kotníku, břicha a v tříslech. V těchto oblastech může dojít také k pohmožděnině (resp. podlitině), kdy se jedná o krvácení do tkáně bez porušení povrchu kůže. Příznakem pohmožděniny je bolest a otok. Jeho rozsah závisí na stupni závažnosti zranění. Řešením pohmožděniny je chlad, který působí protizánětlivě a znecitlivuje vnímání bolesti ve svalu. Můžete vyzkoušet také opatrnou masáž, která pomáhá bolavým svalům, podporuje látkovou výměnu a přináší psychickou úlevu.
Jak na podvrtnutý kotník?
Jedním z nejčastějších poranění je podvrtnutí, a to zejména v kotníku. V tomto případě se nikdy nesnažte kloub sami napravovat, ani s ním jinak manipulovat a co nejdříve vyhledejte lékaře. První dva dny po zranění si dopřejte odpočinek a klid. Kloub ledujte, můžete použít studené obklady nebo sáček s ledem zabalený v ručníku. Pro zmírnění bolesti a otoku použijte elastický obvaz a poraněnou končetinu umístěte na vyvýšené místo. Úlevu zajistí tablety s obsahem ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové a různé typy mastí a gelů. Můžete použít například Aulin gel s léčivou látkou nimesulid, která působí protizánětlivě a tiší bolest.
Jak namoženým svalům a šlachám předejít?
Před cvičením přijdete teď v zimním období do fitka nejspíše pěkně promrzlí. Dejte proto svalům a šlachám čas, aby se nejprve zahřály a uvolnily. Začněte tedy nejprve s aerobním cvičením, například během na pásu nebo skákáním přes švihadlo. Nemusíte usilovat o nadměrný výkon, soustřeďte se na prokrvení a rozpohybování celého těla. Po zahřátí by měl následovat strečink a důkladné protažení. Pečlivým protažením a zahřátím svalů předejdete bolestivým natažením a dalším možným zraněním. Nezapomeňte také na protažení svalů po ukončení cvičení.